PoradyOdpuść sobie sprzątanie przed przyjściem gości. To nie ma sensu

Odpuść sobie sprzątanie przed przyjściem gości. To nie ma sensu

czemu nie warto sprzątać przed przyjściem gości, fot. Getty Images
czemu nie warto sprzątać przed przyjściem gości, fot. Getty Images

15.09.2023 16:18

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Kiedy przychodzą goście, mieszkanie musi być idealnie wysprzątane — takie przekonanie wielu z nas wyniosło z domów rodzinnych i stosuje we własnych mieszkaniach. W efekcie, gdy wizyta się rozpoczyna, jesteśmy wykończeni przygotowaniami. Wcale nie musi tak być! Wyjaśniamy, czemu nie warto sprzątać przed przyjściem gości.

Nikt nie chce przyjmować gości w mieszkaniu przypominającym pobojowisko, to zupełnie normalne. Problem w tym, że czasem za bardzo staramy się zrobić dobre wrażenie i pucujemy wszystko, jakby miał nas odwiedzić członek rodziny królewskiej, a nie znajomi. Czy naprawdę warto poświęcać sprzątaniu aż tyle uwagi? Naszym zdaniem nie. I mamy kilka argumentów, które przekonają cię, że to słuszne podejście.

Czemu nie warto sprzątać przed przyjściem gości?

Sprzątanie przed przyjściem gości to najczęściej sposób, by chronić się przed stresem związanym z byciem ocenianym przez innych. We własnym domu powinieneś jednak czuć się swobodnie. Jeśli zapraszasz kogoś do siebie, nie musisz wstydzić się drobnego nieporządku czy nieumytej podłogi. Robiąc generalne porządki przed wizytą znajomych, ukrywasz przed nimi swoje prawdziwe oblicze. Tymczasem w relacjach międzyludzkich podstawami powinny być naturalność i szczerość. Goście i tak wyczują fałsz i przygotowanie wszystkiego na pokaz. Większość osób wcale tego nie lubi. Podobnie jak sztywnego trzymania się zasad savoir-vivre'u. Jeśli wyluzujesz, atmosfera spotkania będzie o wiele lepsza. Pamiętaj również, że ludzie nie czują się dobrze w towarzystwie ideałów. Zdecydowanie łatwiej jest nawiązać i utrzymywać relację z kimś, kto ma swoje wady (i bałagan w mieszkaniu). W końcu nikt z nas (lub prawie nikt) nie jest perfekcyjną panią domu.

Czemu nie warto sprzątać przed przyjściem gości? Fot. Freepik
Czemu nie warto sprzątać przed przyjściem gości? Fot. Freepik

Dlaczego sprzątanie przed wizytą gości nie ma sensu?

Jeśli wcześniejsze argumenty do ciebie nie przemówiły, być może przekona cię to, że sprzątanie przed przyjściem gości zwyczajnie nie ma sensu. Jeżeli regularnie dbasz o czystość, mieszkanie nie przypomina przecież chlewu. Zadaj więc sobie pytanie: Czy jest sens np. odkurzać podłogi, skoro pozwalasz gościom chodzić po mieszkaniu w butach? Po ich wyjściu i tak będzie trzeba to zrobić. Sprzątając wcześniej, fundujesz sobie podwójną pracę. A teraz pomyśl o gorączkowym upychaniu w szafkach rzeczy, które wcześniej leżały na wierzchu. Chowasz je tylko na wizytę znajomych, a później musisz ponownie wyjąć. Przecież najczęściej zostawiamy na widoku to, z czego na bieżąco korzystamy. Tworzenie iluzji porządku na pokaz sprawia jedynie, że najpierw męczysz się z chowaniem rzeczy, a później musisz ich szukać w różnych zakamarkach.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także