Balkon i ogródOgródCzerwone robaki przypuszczają atak. Pożyteczne czy szkodniki?

Czerwone robaki przypuszczają atak. Pożyteczne czy szkodniki?

Tych czerwonych kowali bezskrzydłych niejeden się boi
Tych czerwonych kowali bezskrzydłych niejeden się boi
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | imartsenyuk

07.04.2024 16:03, aktual.: 07.04.2024 17:10

Te czerwone owady możemy spotkać coraz częściej, a wiele osób zastanawia się, czy są szkodnikami i jak należy się ich pozbyć. Kowale bezskrzydłe tylko na pierwszy rzut oka wyglądają przerażająco, ale mało kto zdaje sobie sprawę, w jakim celu odwiedzają ogrody. Czy te owady mogą być pożyteczne?

Bardzo często kowale bezskrzydłe są nazywane dwuplamkami lub tramwajarzami, a tak naprawdę owady te to pluskwiaki, które wyróżniają się czerwono-czarnym pancerzem. Najczęściej można je zauważyć na drzewach, co od razu na myśl przywodzi nam atak niebezpiecznych szkodników. Właśnie dlatego wiele osób szuka skutecznych metod na pozbycie się ich. "Jak pozbyć się kowali bezskrzydłych", to bardzo częste hasło w wyszukiwarce, a ilu ludzi, tyle porad. Czy na prawdę warto z tymi czerwonymi owadami walczyć? 

Czy czerwone owady są niebezpieczne?

Być może też uważasz kowale bezskrzydłe za szkodniki, które koniecznie należy wyeliminować z upraw, ale to błąd. Te owady żywią się nasionami lub owocami lipy oraz akacji, ale również uwielbiają zjadać martwe owady, dzięki czemu naturalnie "sprzątają" otoczenie. Co więcej, tych czerwonych robaków nie łapie żadne inne stworzenie, ponieważ same w sobie nie są zbyt przyjemnym rarytasem. Nie oznacza to, że tramwajarze nie niszczą roślin, ponieważ często wysysają z ich pędów soki, przez co uprawy mogą marnieć, ale nie wywołują też dramatycznych szkód w ogrodzie. 

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

S też tacy, którzy uważają, że te czerwone owady gryzą i to boleśnie, ale ta teoria to również mit, który nie ma pokrycia w rzeczywistości. Dwuplamki nie wyrządzą ludziom żadnej krzywdy, co nie oznacza, że są przyjemne, ponieważ mają specyficzny zapach, który może być nie do zniesienia. Zdarza się, że te owady znajdą się w domu, a wtedy należy humanitarnie je wyprosić, aby nie pojawiały się więcej. Wiele osób wykorzystuje do tego pułapki żelowe, a pozostali stawiają na opryski z zawartością insektycydów, co nie jest za dobrym rozwiązaniem. 

Czy kowale bezskrzydłe są pożyteczne?

Kowale bezskrzydłe mogą stać się twoimi prawdziwymi przyjaciółmi, a szczególnie jeśli trochę im odpuścisz i pozwolisz żyć w ogrodzie. Najczęściej zamieszkają w nim na stałe, ponieważ owady te żyją w grupach, co dodatkowo odstraszy żarłoczne ptaki od twoich upraw. Nawet jeśli jakikolwiek inny szkodnik spróbuje z tramwajarzami zadrzeć, to szybko przekona się, że nie było warto i będzie omijał owady szerokim łukiem. 

Czerwone robaki wysprzątają twoje rabaty ze wszystkich obumarłych elementów, zanim się obejrzysz, a potrafią nawet pochłonąć dżdżownice oraz ślimaki, jak również wyczyścić na błysk ich odchody. Z tego powodu często ich działalność w naturalnym środowisku jest przyrównywana do grzybów, które też pozbywają się martwej materii organicznej z otoczenia. 

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także