Czy można prać ścierki z ubraniami? Tak, ale trzeba spełnić jeden warunek
Ścierki kuchenne to wspaniały gadżet, który przydaje się w każdym domu. Można nimi osuszać naczynia, dłonie czy ścierać plamy z powierzchni blatu, zlewu itp. Jako iż są wielorazowe, trzeba je jedynie wyprać, by nadawały się do kolejnego użytku. Jak często to robić i czy można je prać razem z innymi rzeczami?
Pranie ścierek to konieczność, gdyż materiał jest stale narażony na wilgoć, ciepło i resztki jedzenia. Między jego włóknami rozwija się mnóstwo bakterii, dlatego pranie ścierek trzeba robić jak najczęściej, by ograniczyć przenoszenie bakterii na inne powierzchnie. Po 3-4 dniach należy wymienić szmatkę na świeżą. Wiele osób wrzuca je razem z resztą prania, co nie do końca wydaje się dobrym pomysłem. Dlaczego?
Ścierki prać razem czy osobno?
Kilka ścierek w dużym bębnie pralki to zwykłe marnotrawstwo wody i energii. Skoro wstawiamy pranie, warto, by znalazło się w nim jak najwięcej brudnych rzeczy. Jednakże trzeba pamiętać, że łączenie ścierek z ubraniami to kiepski pomysł. Materiał, który był narażony na działanie różnych bakterii, musi zostać wyprany w wysokiej temperaturze, minimum 60 stopni Celsjusza. Dopiero wtedy mamy pewność, że wszystkie wirusy, grzyby i bakterie zostaną zniszczone. Pranie ubrań w takiej temperaturze niesie za sobą spore ryzyko uszkodzenia, dlatego nie powinniśmy ich łączyć.
O wiele lepszym rozwiązaniem jest połączenie szmatek z ręcznikami. One również spełniają podobną funkcję co ścierki, lecz są przeznaczone do wycierania ciała. Ręczniki z reguły są odporne na temperaturę i silne środki, dlatego nic nie stoi na przeszkodzie, by prać je razem. Jeśli nadal masz miejsce w bębnie, przejrzyj brudne ubrania i znajdź takie, które na metce mają wyraźnie zaznaczone, by prać je w wysokiej temperaturze.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Sposoby na składanie ręczników
Wyjątki, które należy respektować
Pranie materiałów razem jest dozwolone pod warunkiem, że użyte wcześniej ścierki nie miały kontaktu z silnymi substancjami chemicznymi. Jeżeli tak się stało, to pranie ich z ręcznikami czy odzieżą jest surowo zabronione! Detergenty mogą przenieść się na inne materiały, a te w kontakcie ze skórą będą miały bardzo negatywny wpływ. W takim wypadku nie ma co patrzeć na oszczędności, bo nasze zdrowie jest o wiele ważniejsze.
Drugi wyjątek to ścierki z mikrofibry. Są bardzo pomocne przy sprzątaniu i mogą służyć nam nawet kilka lat, lecz mają zasadniczą wadę. Podczas prania dodaje się minimalne ilości detergentu, gdyż duża ilość oblepia włókna, przez co ścierka staje się mniej chłonna i traci swoje właściwości. Mikrofibrę pierze się w maksymalnie 40 stopniach Celsjusza z małą ilością łagodnych detergentów. Można to robić w rękach, pralka nie jest w tym przypadku koniecznością.