PoradyDomowe trikiCzy twoja toaleta też ma ukrytą funkcję? Sprawdź szybko, bo wiele ułatwia

Czy twoja toaleta też ma ukrytą funkcję? Sprawdź szybko, bo wiele ułatwia

Jak czyścić deskę sedesową, wykorzystując ukrytą funkcję?
Jak czyścić deskę sedesową, wykorzystując ukrytą funkcję?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | madhourse
03.04.2024 08:54, aktualizacja: 03.04.2024 11:05

Sprzątanie łazienki to prawdziwa droga przez mękę, która wydaje się nie mieć końca, ale przecież nie możemy tego odpuścić. Niewiele osób wie, że siedliskiem bakterii jest deska sedesowa, a bardzo trudno ją doczyścić bez solidnej gimnastyki. Czy można sobie to ułatwić? O jej ukrytej funkcji mało kto słyszał.

Regularne mycie deski sedesowej jest gwarancją nie tylko czystości, ale także bezpieczeństwa, a to podstawa w każdej łazience. Wyszorowanie jej na błysk nie zawsze jest możliwe, ponieważ w zakamarkach deski znajduje się najwięcej bakterii oraz brudu, a przy tym jej powierzchnia często się zażółca. Czy można wyczyścić deskę klozetową przy użyciu ukrytej funkcji? Dzięki temu patentowi polubisz jej mycie.

Jaką ukrytą funkcję ma deska sedesowa?

Wszystko zależy od konkretnego modelu, ponieważ deska desce nierówna, a w nie każdej przewidziano tak sprytne ułatwienie. Demontaż deski bez większych problemów i wyszorowanie jej zakamarków jest marzeniem niejednego miłośnika czystości. Wszystko, co musisz zrobić, aby ściągnąć ją do czyszczenia, to przyjrzeć się zawiasom, które posiadają ukrytą funkcję.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Właśnie na nich powinny znajdować się charakterystycznie wyglądające zasuwy, które z łatwością można przesunąć na boki. Dzięki temu deska sedesowa zejdzie z zawiasów bez szarpania, a przy tym nie uszkodzi się jej cały misterny montaż. W efekcie po wyczyszczeniu z powrotem umieścisz ją na swoje miejsce. Jeśli do tej pory myłeś deskę bez demontażu, to możesz być zaskoczony, ile brudu znajduje się nie tylko w jej zakamarkach, ale także na łączeniu z sedesem. Pozbądź się go, a zobaczysz, jak dużo twojej dotychczasowej pracy szło na marne.

Jak czyścić deskę sedesową?

Kiedy odkryłeś tajemniczą i już nieukrytą funkcję deski klozetowej, to warto wyszorować ją tak, aby wyglądała, jak nowa. Do tego najlepiej sprawdzi się mieszanka sody oczyszczonej z octem, która nie tylko zwalczy bakterie, ale także błyskawicznie wybieli powierzchnię z charakterystycznych żółtych plam. Co więcej, to połączenie jest całkowicie bezpiecznie i nie uszkodzi żadnego elementu deski sedesowej w przeciwieństwie do standardowych specyfików myjących za miliony monet.  

Jak inaczej czyścić deskę sedesową? Prostym patentem na wybielenie plastikowej deski sedesowej jest mikstura z kwasku cytrynowego, sody oczyszczonej, wody oraz kilku kropel płynu do naczyń. Wszystkie te domowe składniki sprawią, że raz na zawsze zapomnisz o ich chemicznych zamiennikach, a czyszczona nimi raz w tygodniu deska będzie w nienagannej czystości. Możesz też namoczyć deskę klozetową w roztworze z płynu do protez z ciepłą wodą na kilkanaście minut, a dzięki temu żółte zacieki i brud rozpłyną się same bez zbędnego szorowania.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także