PoradySprzątanieCzyścisz ręcznikiem papierowym? Prosisz się o kłopoty

Czyścisz ręcznikiem papierowym? Prosisz się o kłopoty

Ręcznik papierowy to niezastąpiony przyjaciel w każdym domu, nie tylko szybko zbiera kurz, ale także wchłania rozlane płyny i ściera brud. Czy to oznacza, że ręcznik papierowy jest idealny dla wszystkich powierzchni? Zanim złapiesz za listek, zastanów się dwa razy.

Ręcznik papierowy nie zawsze nada się do sprzątania
Ręcznik papierowy nie zawsze nada się do sprzątania
Źródło zdjęć: © Genialne

09.03.2024 17:46

Rolka ręcznika papierowego musi być w każdym domu, a często sięgamy po niego bezwiednie. Dzięki swojej strukturze błyskawicznie wsiąka i zbiera to, co akurat się rozlało lub wysypało. Wiele osób łapie za ręcznik papierowy podczas domowych porządków, ale czy to dobry nawyk? Nieświadomie możemy wyrządzić nim więcej szkody niż pożytku i tylko dołożyć sobie pracy. Kiedy nie używać ręcznika papierowego?

Czego nie czyścić ręcznikiem papierowym?

Z pewnością używasz ręcznika papierowego w kuchni, a dzięki niemu twoje blaty są zawsze czyste, a smażone potrawy odsączone z tłuszczu. Stojak z ręcznikiem papierowym to konieczność, jeśli zależy ci na higienie podczas przygotowywania posiłków, ale problem zaczyna się, kiedy nie używasz go, jak trzeba. Wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy jak zaledwie jednym listkiem ręcznika papierowego, można ściągnąć na siebie poważne kłopoty. Jeśli zawsze sięgałeś po rolkę, to w niektórych sytuacjach lepiej odstaw ją na uchwyt na ręcznik papierowy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Czyścisz ręcznikiem papierowym lustra, a może szyby oraz inne lakierowane na wysoki połysk powierzchnie? Lepiej zamień listek papieru na materiałową ściereczkę, ponieważ w przeciwnym razie narazisz się nie tylko na smugi, ale także matowienie szkła. Tak samo jest w przypadku szkieł okularowych, które po przetarciu ręcznikiem papierowym zaczną niszczeć, co nie poprawi twojego widzenia.

Jeśli widzisz na swoich urządzeniach elektronicznych kurz, to również nie łap za ręcznik papierowy. Przecierany nim ekran telewizora lub komputera może się szybko uszkodzić. Niewiele osób pamięta o tym, że ręcznik papierowy zawiera celulozę, czyli szorstkie włókna, które niszczą, a nie czyszczą te delikatne powierzchnie.

Równie marny efekt osiągniesz w przypadku nierównej i chropowatej struktury przedmiotów lub nawierzchni. Po przetarciu zostaną fragmenty ręcznika papierowego. Wtedy będziesz się tylko męczyć, aby je usunąć lub wyjąć, a to mija się z celem.

Do czego użyć ręcznika papierowego?

Teraz już wiesz, kiedy lepiej umieścić ręcznik kuchenny na wieszaku, ale warto, abyś znał jego inne zastosowania, które wcale nie kończą się w kuchni. Ręcznik papierowy przyda się, kiedy masz ochotę na filiżankę kawy, a zabrakło filtrów. Gruba struktura papieru oddzieli mocny napój od fusów. Równie dobrze ręcznik papierowy sprawdzi się, jako zamiennik odświeżacza powietrza, a wystarczy skropić listek olejkiem eterycznym. Co więcej, na zwilżonym ręczniku papierowym możesz wysiać nasiona np. rzeżuchy, kiedy nie masz pod ręką waty lub ligniny!

ręcznikkuchniasprzątanie