DIYOzdoby WielkanocneNie tylko rzeżuchę. Na święta sieję też owies wielkanocny

Nie tylko rzeżuchę. Na święta sieję też owies wielkanocny

Teraz już wiem jak i kiedy zasiać owies wielkanocny
Teraz już wiem jak i kiedy zasiać owies wielkanocny
Źródło zdjęć: © Getty Images | Allchonok
09.03.2024 15:35

Do Wielkanocy pozostało jeszcze troszkę czasu, aby zapiąć wszystko na ostatni guzik. Wiele osób już planuje dekorowanie świątecznego stołu pisankami, baziami oraz rzeżuchą, która będzie smakowitym dodatkiem. Mało kto pamięta jeszcze o owsie wielkanocnym, a przecież jest równie zielonym symbolem nadchodzących świąt. Jak wyhodować owies wielkanocny?

Po zimie wiele osób nie może się doczekać bujnie kwitnącej zieleni, która powoli zaczyna budzić się do życia. Jeśli jesteś fanem wiosny, to w bardzo prosty sposób możesz sam zaprosić ją do swojego domu. Wszystko, czego potrzebujesz to nasionka owsa wielkanocnego oraz odrobina cierpliwości. Ile i jak rośnie owies wielkanocny?

Ile dni przed Wielkanocą zasiać owies?

Z pewnością wiele osób zastanawia się nad idealnym terminem na wysianie owsa wielkanocnego, aby zdążyć przed 31 marca. Zanim pobiegniesz po nasiona, wiedz, że do uprawy nie potrzebujesz do tego specjalistycznych preparatów, ogranicza cię jedynie twoja własna wyobraźnia, czyli wizja wielkanocnej dekoracji stołu. Na początek należy kupić wspomniane nasiona owsa wielkanocnego, a są dostępne w każdym sklepie, nie tylko ogrodniczym, ale również spożywczym. Cena tej wiosennej ozdoby jest śmiesznie niska, a uprawa szybka i mało wymagająca oraz niebywale efektowna.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Owies wielkanocny rośnie od 10 do około 14 dni, a to oznacza, że masz jeszcze co najmniej tydzień zapasu na jego wysianie. Najlepiej będzie zasiać owies na Wielkanoc razem z rzeżuchą, a obydwie zieleniny wykiełkują w tym samym czasie. Z pewnością zastanawiasz się, czy owies wielkanocny jest jadalny, a może ma tylko funkcję dekoracyjną? Tę samodzielnie wyhodowaną roślinkę możesz jeść, ale nie gwarantujemy, że będzie smaczna. Jej rola jest głównie symboliczna, a owies wielkanocny na świątecznym stole będzie nawiązywał nie tylko do wiosny, ale także zmartwychwstania i nowego życia.

Jak wyhodować owies na stół wielkanocny?

Przyzwyczailiśmy się do tego, że rzeżuchę hodujemy na zwilżonej wacie, co nie zadziała zbyt dobrze w przypadku owsa wielkanocnego. W tym przypadku potrzebne będą odrobina ziemi oraz doniczka lub inne naczynie, które później będzie wyglądało efektownie na świątecznym stole. Jak zasiać owies wielkanocny? Wystarczy nasypać do doniczki ziemię, a następnie umieścić w niej nasionka, przysypać je ziemią i regularnie zraszać wodą.

Owies wielkanocny najlepiej będzie rósł na ciepłym oraz widnym parapecie, ale do jego wysiania sprawdzą się także wydmuszki po jajkach, konewki, a nawet wytłaczanki! Owies wielkanocny na świątecznym stole idealnie sprawdzi się w formie samodzielniej dekoracji, ale też będzie wyglądał pięknie jako baza dla stroika pełnego świątecznych zajączków, kurczaczków, baranków lub pisanek.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także