Nie tylko z miłości. Oto dlaczego pies liże cię po twarzy i dłoniach
Zachowania psów często zastanawiają ich właścicieli. Wiele osób nie ma pojęcia, dlaczego psy liżą ludzi po dłoniach czy po twarzach. Niektórzy mają obawy, że takie zachowanie pupila może oznaczać coś niepokojącego. Wyjaśniamy, jakie bywają przyczyny lizania.
09.03.2024 16:22
Obserwowanie psa, który liże swojego właściciela po rękach czy po twarzy, jest dość powszechne. Zdarza się jednak, że takie zachowanie wydaje się niezrozumiałe. Zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego tak naprawdę psy chcą lizać ludzi? Czy właściciele powinni się tym martwić? A może powinni odczytywać to jedynie jako oznakę psiej miłości i przywiązania?
Dlaczego pies liże człowieka po twarzy?
Zastanawiając się, dlaczego pies liże człowieka, warto zauważyć, że psie lizanie ma co najmniej kilka przyczyn. Na szczęście, większość z nich rzeczywiście wskazuje na silną więź łączącą psa ze swoim opiekunem. w takich przypadkach nie ma najmniejszych powodów do niepokoju. Zdarza się na przykład, że pies chce lizać człowieka, kiedy ten wraca do domu. To zupełnie normalne, ponieważ zwierzak tęsknił za swoim właścicielem i okazuje tęsknotę oraz radość z jego powrotu do domu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Liżąc właściciela, pies wyraża również swoją sympatię i miłość. Jeśli pupil spontanicznie liże twoje dłonie, gdy znajduje się blisko ciebie, możesz mieć pewność, że wszystko jest w porządku. Czworonóg wyraża w ten sposób swoją sympatię.
Co jeszcze oznacza lizanie u psa?
Lizanie nie zawsze wiąże się z okazywaniem psich uczuć. Może mieć również o wiele bardziej przyjemne przyczyny. Zdarza się, że na dłoniach pozostaje jakiś zapach, który jest przyjemny dla psa. Z pewnością zwabi go woń wędliny, którą kroiłeś lub innego aromatycznego jedzenia. Lizanie będzie w takiej sytuacji próbą skosztowania tych przysmaków.
Lizanie, obok niebywale silnego węchu, jest dla psów także sposobem na zdobywanie wiedzy o świecie. Liżąc cię, pupil próbuje zebrać informacje o tym, gdzie byłeś i z kim miałeś kontakt. To jego sposób, żeby zapytać: "Gdzie byłeś, kiedy cię nie było?". Zamiast udzielać wyjaśnień, po prostu pozwól psu samodzielnie odkryć odpowiedź.
Czy lizanie u psa może być oznaką choroby?
Niestety nie zawsze jest tak kolorowo. Uporczywe lizanie może wskazywać, że twój pies ma jakieś problemy. Lizanie sierści, a także domowych przedmiotów, często jest oznaką stresu. Przez lizanie pies na swój sposób rozładowuje napięcie i się uspokaja.
Twoją uwagę powinno zwrócić także częste lizanie przez psa własnej sierści. Zazwyczaj taki zabieg wiąże się z dbaniem o higienę, ale kiedy pies bardzo często i długo skupia się na jednym miejscu, może to oznaczać, że odczuwa w tym obszarze ból. Co gorsza, takie kompulsywne lizanie może doprowadzić do wyłysienia.