PoradySprzątanieCzyścisz włączoną lodówkę? Fachowcy wznoszą oczy do nieba

Czyścisz włączoną lodówkę? Fachowcy wznoszą oczy do nieba

Lodówka to podstawowe urządzenie w kuchni. Bez niej przechowywanie żywności byłoby niezwykle utrudnione. Choć jest tak często używana, mało kto pamięta o regularnym sprzątaniu chłodziarki. Jak czyścić lodówkę i kiedy się z to zabrać? Większość osób robi to w nieprawidłowy sposób.

Jak czyścić lodówkę?
Jak czyścić lodówkę?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Budimir Jevtic

Czyszczenie lodówki wykonujesz dopiero wtedy, gdy zaczyna z niej brzydko pachnieć? To zdecydowanie za rzadko. To właśnie lodówka odpowiedzialna jest za większość żywności, więc powinno się ją utrzymywać w należytej czystości. Warto wiedzieć, jak czyścić lodówkę, by nie uszkodzić jej mechanizmu i nie stracić zbyt dużo pieniędzy za pobór energii. Mamy kilka porad w tym temacie.

Czyścisz lodówkę podłączoną do zasilania? Słono za to zapłacisz

Jeśli masz w planach gruntowne czyszczenie lodówki, koniecznie zadbaj o to, by nie była podłączona do zasilania. Szorowanie zimnych ścianek nie jest ani przyjemne, ani ekonomiczne. Podczas ciągłego otwierania drzwi wietrzysz wnętrze urządzenia, a ono zaczyna się nagrzewać. Termostat dostaje sygnał, że wnętrze jest zbyt nagrzane i próbuje schłodzić komorę. Pobór energii w tym momencie jest tak wysoki, że z pewnością odbije się to na twoim rachunku.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Kuchenne triki, których nauczyła mnie mama

Czyszczenie lodówki pod zasilaniem ma też inną wadę, o której warto wspomnieć. Woda, którą myjesz ścianki, może zacząć się skraplać i spływać po ściankach. Wszystko przez zbyt dużą różnicę temperatur. Zbyt duża ilość wilgoci nie jest wskazana, a bez odpowiedniego osuszenia lodówka może szybko zająć się niebezpiecznymi bakteriami.

Jak czyścić lodówkę? Od czasu do czasu zrób generalne porządki

Na co dzień możesz przecierać półki lodówki wilgotnym ręcznikiem papierowym, ale raz na jakiś czas warto wykonać gruntowne czyszczenie chłodziarki. Jak czyścić lodówkę? Zacznij od posortowania żywności i wyrzucenia wszystkiego, co stare. Każdy z nas ma w lodówce taki słoik, który stoi tam już od wielu tygodni, a jego zawartość dawno powinna wylądować w koszu.

Większość lodówek ma wbudowane zamrażarki, które również powinny być raz na jakiś czas rozmrożone. W tym wypadku czyszczenie nie jest konieczne aż tak często, ale jeśli odłączasz lodówkę od prądu na czas mycia komory, możesz również pomyśleć o zamrażarce.

Czym najlepiej umyć lodówkę w środku?

Radzimy zrezygnować z silnych detergentów i skupić się na domowych mieszankach czyszczących. Jak czyścić lodówkę by w niej ładnie pachniało? Wystarczy zmieszać trochę sody oczyszczonej z płynem do naczyń i wodą. Takie mleczko nada się idealnie do czyszczenia lodówki. Jego przewaga to naturalny skład i nawet jeśli płyn dostanie się do jedzenia, nie ma obaw o zagrożenie życia lub zdrowia.

Czyszczenie lodówki to przede wszystkim zwrócenie uwagi na ciasne przestrzenie, które kryją wiele nieprzyjemnych niespodzianek. Jak czyścić uszczelki i skraplacz? Najlepiej, jeśli zaopatrzysz się w patyczki kosmetyczne i starą szczoteczkę do zębów. Patyczki przydadzą się do wyciągania brudu zalegającego w skraplaczu, a szczoteczka wymiecie resztki jedzenia z uszczelek. Już wiesz, jak czyścić lodówkę, teraz zastosuj te rady w swojej kuchni.