Balkon i ogródOgródSypię na kostkę brukową. Schodzą nawet najmniejsze chwasty, a przy okazji wszystkie plamy

Sypię na kostkę brukową. Schodzą nawet najmniejsze chwasty, a przy okazji wszystkie plamy

Czym wyczyścić kostkę brukową?
Czym wyczyścić kostkę brukową?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Grzegorz Barbara Iza
02.04.2024 11:21

Podjazd powoli pokrywa się mchem? Ze szczelin wyrastają chwasty? To znak, że najwyższy czas na czyszczenie kostki brukowej. Jak samemu wyczyścić kostkę brukową? Poznaj banalnie prosty sposób.

Kostka brukowa to popularny materiał, który zdobi wiele przestrzeni wokół domów. Kosztuje ok. 30-40 złotych za metr kwadratowy i można wykorzystać go do budowy podjazdu czy ścieżki prowadzącej prosto do drzwi. Jest ładny, ale też bardzo praktyczny, jednak ma jedną, małą wadę — szybko zarasta mchem, a ze szczelin szybko zaczynają wyrastać chwasty. Jak temu zaradzić?

Chcesz przywrócić kostce dawny wygląd? Zabierz się za czyszczenie. To prostsze, niż mogłoby się wydawać. Wyjaśniamy, czym myć kostkę brukową i jak usunąć z niej zielony nalot. Większość potrzebnych preparatów masz już w domu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Czym myć kostkę brukową?

Kostka brukowa to prawdziwa ozdoba ogrodu. Prezentuje się niezwykle elegancko i pasuje do każdej aranżacji, jednak po zimie nie wygląda zbyt dobrze. Pojawiają się na niej zanieczyszczenia, odbarwienia, a z czasem nawet mech czy chwasty. To w pełni naturalne zjawisko wynikające z ekspozycji na trudne warunki atmosferyczne. Wysoka wilgoć również nie pomaga. Osadza się pomiędzy szczelinami, sprawiając, że wyrasta na niej wspomniane już zielsko.

Jak usunąć zielony nalot z kostki brukowej? Zacznij od dokładnego zamiecenia kostki. Użyj szczotki z twardym włosiem, aby pozbyć się resztek zanieczyszczeń. Po dokładnym wyczyszczeniu podjazdu możesz zabrać się za czyszczenie kostki brukowej. Jaki preparat będzie najlepszy? Możesz sięgnąć po gotowe środki biobójcze, jednak te mogą uszkodzić trawę czy rośliny w ogrodzie. Jest jeszcze jeden sposób, który będzie w pełni naturalny i bezpieczny dla trawnika.

Jeśli chcesz wyczyścić kostkę brukową, sięgnij po sodę oczyszczoną. Kupisz ją w każdym sklepie. Wymieszaj ją z wodą w proporcji 1:1 i nanieś na kostkę. Możesz też nawilżyć powierzchnię wodą (np. z węża ogrodowego) i posypać sodą. Pozostaw ją tak na 15 minut, a po kwadransie przetrzyj powierzchnię szczotką i spłucz pastę świeżą wodą. Pozbędziesz się tłustych plam, a także wszelkich przebarwień. Którykolwiek sposób wybierzesz, podjazd będzie jak nowy.

Jak pozbyć się chwastów z kostki brukowej?

Szczeliny pomiędzy kostką brukową są ciemne i wilgotne, a takie warunki sprzyjają rozwojowi mchu czy chwastów. Jak pozbyć się niechcianego nalotu? Sięgnij po produkt, który masz już w domu. To ocet spirytusowy. Wymieszaj go z wodą w proporcji 2:1, a tak przygotowany preparat przelej do butelki z atomizerem. Spryskaj nim zanieczyszczone szczeliny w ciepły i bezwietrzny dzień. Preparat pozostaw na powierzchni przez całą dobę. Następnego dnia zamieć kostkę brukową, aby pozbyć się resztek martwych roślin. W ten prosty sposób pozbędziesz się niechcianego nalotu na długi czas. Jak widać, samodzielne czyszczenie kostki brukowej nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także