Kaloryfer w bloku przestał grzać? Wyjaśniamy, kto odpowiada za naprawę
Sezon grzewczy jeszcze się nie skończył, co nie oznacza, że wszystkim nam jest ciepło. Jeśli mieszkasz w bloku, to doskonale znasz ten problem, kiedy kaloryfer po prostu przestał grzać. Przekręcanie termostatu w lewo i prawo nic nie daje? To znak, że kaloryfer powinien trafić do wymiany lub naprawy, ale kto za nią zapłaci?
23.02.2024 | aktual.: 31.10.2024 10:51
Mało kto wtedy wie, co robić i do kogo się zgłosić. Z pewnością nie powinien być to fachowiec opłacany z naszej kieszeni, ponieważ nie jest to naszym obowiązkiem. Mieszkanie w bloku rządzi się swoimi prawami, a nie inaczej jest w przypadku popsutych kaloryferów. Kto za nie odpowiada i płaci za wymianę?
Zobacz także
Do kogo należy wymiana grzejnika w bloku?
Na początek musisz przypomnieć sobie, czym tak naprawdę są grzejniki. Kaloryfery to element instalacji centralnego ogrzewania, która jest wspólna dla wszystkich mieszkańców budynku. Z tego powodu oraz zgodnie z ustawą o spółdzielniach mieszkaniowych, piecza nad nimi należy do właściciela lub zarządcy budynku. Czy to oznacza, że oni powinni wymieniać grzejniki w bloku?
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jeśli twój kaloryfer jest zimny, to nie ma na co czekać, a należy działać od razu. Najlepiej jest wtedy zgłosić się do administracji osiedla, która ma obowiązek przyjąć nasze zawiadomienie oraz wysłać w ustalonym z nami terminie swoich fachowców. Bardzo często grzejnik w bloku jest zapowietrzony, co oznacza, że wystarczy go odpowietrzyć i zacznie działać tak, jak powinien. Innym, ale równie częstym powodem zimnego kaloryfera w bloku jest popsuty termostat, który wymienia na nowy zarządca obiektu. Co, kiedy konieczna jest wymiana grzejnika w bloku?
Kto naprawia popsuty kaloryfer w bloku?
Wymiana kaloryfera to również nie nasze zmartwienie, a spółdzielni. Co więcej, nie należy unosić się honorem i bawić w złotą rączkę, ponieważ możemy wtedy uszkodzić nie tylko grzejnik, ale części pozostałej instalacji. Z tego powodu nigdy nie naprawiaj grzejników samodzielnie, tylko cierpliwie poczekaj na fachowców spółdzielni. W nieświadomy sposób możesz doprowadzić do jeszcze większych uszkodzeń instalacji. Wtedy bardzo łatwo o zepsucie nie jednego kaloryfera w bloku, a całej instalacji budynku.
Tak samo jest z kosztami naprawy oraz wymiany kaloryferów w bloku. Powinien pokryć je zarządca. W opłatach kierowanych przez mieszkańców bloku do spółdzielni znajduje się tzw. fundusz remontowy, z którego wypłaca się pieniądze na naprawy lub wymiany grzejników albo innych wymagających elementów. Z tego powodu nikt nie powinien żądać od ciebie dodatkowych nakładów finansowych za naprawę lub wymianę grzejnika.