Balkon i ogródOgródDlaczego brzoza ma białą korę? Botanik tłumaczy

Dlaczego brzoza ma białą korę? Botanik tłumaczy

Las, w którym rosną brzozy
Las, w którym rosną brzozy
Źródło zdjęć: © Pixabay | 12280498
22.03.2024 19:50

Brzoza to drzewo, które zna absolutnie każdy. Nic dziwnego, gdyż mało jaki gatunek ma białą korę na pniu. Jak to jest, że wszystkie inne drzewa mają ciemne ubarwienie, a brzoza wyłamuje się poza ten schemat? Ekspert wyjaśnia sprawę.

Idziesz przez las i nagle ją widzisz. Brzoza o białym pniu i luźno opadających gałęziach wita cię pośród zagajnika. Drzewo z pewnością wyróżnia się na tle reszty, zwłaszcza pod względem wizualnym. Dlaczego brzoza ma białą korę? Czy kiedykolwiek się nad tym zastanawiałeś? Nadleśnictwo Celestynów postanowiło wyjaśnić tę zagadkę.

Dlaczego brzoza jest biała? Kolor pnia nie jest przypadkowy

Możliwe, że nigdy o tym nie myślałeś — w końcu brzoza jest na tyle popularnym drzewem, że każdy przywykł do tego, że jej kora ma biały kolor. Mimo to warto wiedzieć, skąd się to bierze. "Nadleśnictwo Celestynów, Lasy Państwowe" opublikowało w swoich mediach społecznościowych ciekawy post. Tłumaczą w nim, dlaczego brzoza jest biała. Według ekspertów nietypowy kolor pnia nadaje betulina (C30H50O2), czyli związek organiczny z grupy trójterpenów. Co to dokładnie znaczy?

Brzozy znajdziesz praktycznie na całym świecie. Porastają tereny od Korei Południowej aż do Ameryki Północnej. Preferują tereny strefy umiarkowanej, lecz nie boją się też tych suchych i mocno nasłonecznionych. Właśnie z tego powodu ich kora jest biała. Nadmierna ekspozycja na słońce mogłaby uszkodzić drzewo, a jasny odcień kory odbija część promieni, dzięki czemu brzoza jest bezpieczna i wolna od uszkodzeń. Z czasem jej pień zaczyna pękać i robi się ciemniejszy, lecz w początkowych etapach wzrostu jest jasny i delikatny.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Czego symbolem jest brzoza? Dawniej wierzono w jej magiczną moc

Dawniej wierzono, że brzoza ma pewne magiczne właściwości. Białe drzewo wyróżniało się na tle innych i było traktowane ze szczególnym szacunkiem. Brzoza była drzewem świętym i symbolem odradzającego się życia. Nie bez powodu ołtarze na Boże Ciało są ozdobione gałęziami brzozy, a domy na Zielone Świątki okłada się brzozowymi witkami. Brzoza miała chronić od zła, dawać szczęście i urodzaj. Przyniesione witki z procesji Bożego Ciała miały odpędzać czarownice i złe uroki.

Brzoza była drzewem, które dało się wykorzystać na wiele sposobów. Chłopi używali jej drewna do wykonywania narzędzi, z popiołu robiono nawozy lub prano z takim dodatkiem ubrania. Cienkie gałązki brzozy wykorzystywano do robienia mioteł, a z liści parzono herbaty. Jak widać, brzoza miała mnóstwo zastosowań, które zachowały się do dziś.

Wykorzystanie brzozy w dzisiejszych czasach

W obecnych czasach brzoza jest jedynie symbolem powyższych wartości. Mimo to naukowcy znaleźli dla niej inne zastosowanie. Wiosenny sok (oskoła) pozyskany z pnia brzozy wykorzystuje się do produkcji leków i kosmetyków. Jak widać, brzoza nadal jest bardzo cenna i warto ją mieć w swoim ogrodzie.

Źródło: "facebook.com/NadlesnictwoCelestynow"

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także