Balkon i ogródOgródNie zapomnij przed nadejściem mrozów. Inaczej zmarnujesz drzewa owocowe

Nie zapomnij przed nadejściem mrozów. Inaczej zmarnujesz drzewa owocowe

Ten zabieg to musthave, jeśli zależy ci na zdrowych drzewach owocowych.
Ten zabieg to musthave, jeśli zależy ci na zdrowych drzewach owocowych.
Źródło zdjęć: © Freepik
20.11.2023 14:44

Z pewnością każdy przynajmniej raz widział pomalowane na biało pnie drzew. Biała warstwa na korze to nie ozdoba, a skutek zabiegu zabezpieczającego drzewa owocowe. Podpowiadamy, jak i kiedy go wykonać.

To jeden z najważniejszych sezonowych zabiegów w ogrodzie. Pozwala on na utrzymanie drzewek w dobrej kondycji, ponieważ zapobiega niszczeniu kory. Jednak nie każdy wie, kiedy należy go wykonywać oraz jak wiele daje pozytywnych efektów.

Po co bieli się drzewa owocowe?

Bielenie to nic innego jak wapnowanie, które ma zabezpieczyć pnie drzew przed uszkodzeniami. Zazwyczaj w zimie stanowią one nie lada rarytas dla dzikich zwierząt lub są niszczone przez nagłe zmiany temperatury.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Mrozy wpływają na przemarzanie drzew, które objawia się pęknięciami oraz ranami zgorzelinowymi. Zazwyczaj pojawiają się one po tymczasowym ociepleniu, które rozhartowuje strukturę rośliny. Najczęściej rany występują w styczniu i lutym, kiedy za dnia, pod wpływem mocnego słońca, konary nagrzewają się, a nocą ponownie zamarzają.

Wygląda to niezwykle brzydko, ponieważ tkanka rośliny staje się brunatna. Jest to dobrze widoczne na przekroju roślin jednorocznych, które zbyt późno wzrosły. Estetyka to jednak nic. Zniszczone przez mróz drzewka mogą przestać prawidłowo rosnąć, a nawet całkowicie zmarnieć. Właśnie dlatego tak ważne jest wapnowanie, które oszczędza nie tylko rośliny, ale i nasze nerwy.

Kiedy należy bielić drzewa owocowe?

Z pracami w ogrodzie należy zdążyć przed nadejściem mrozów, dlatego zabieg wapnowania dobrze jest wykonać jeszcze jesienią lub na początku okresu zimowego. Warto pamiętać, że należy go powtórzyć w styczniu, aby wzmocnić działanie ochronne preparatu. Dzięki temu drzewa owocowe będą omijane przez dzikie zwierzęta szerokim łukiem, nie przyczepią się do nich także szkodniki, np. miodówki.

Wapnowanie drzew owocowych to prawdziwy musthave w ogrodzie.
Wapnowanie drzew owocowych to prawdziwy musthave w ogrodzie. © Freepik

Wapno nałożone na pnie drzew skutecznie odbija promienie słoneczne, przez co kora się nie nagrzewa. Warto dodać, że dodatkowo ogranicza ona wnikanie w jej strukturę bakterii oraz grzybów przez rany pozostawione po jesiennym przycinaniu. Ogrodnicy nie zalecają popularnego, a błędnego bielenia drzew wczesną wiosną, ponieważ wtedy pnie tego nie potrzebują.

Czym bielić drzewka owocowe?

Podstawą mieszanki jest mleko wapienne, które można przygotować z tlenku wapnia, czyli powszechniej znanego wapnia palonego. W zależności od potrzeby oraz ilości drzew należy rozpuścić około 2 kg wapnia na 10 litrów wody. Jednak samo wapno nie wystarczy, ponieważ może zostać szybko spłukane. Aby temu zapobiec, trzeba dodać przynajmniej 10% białej farby emulsyjnej lub krochmalu na bazie mąki ziemniaczanej.

Dopiero po dokładnym zmieszaniu wszystkich składników nanieś bielidło na pnie drzew przy pomocy pędzla. Pamiętaj o tym, aby na południową część kory nałożyć więcej wapna, ponieważ zabezpieczy ono je przed m.in. ranami zgorzelinowymi. Wapno można przygotować samodzielnie lub zakupić w sklepie ogrodniczym. W obu przypadkach zadziała tak samo.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także