InspiracjePomysłyMiesiąc wolnego w pracy? W 2024 to możliwe, tylko dobrze zaplanuj długie weekendy

Miesiąc wolnego w pracy? W 2024 to możliwe, tylko dobrze zaplanuj długie weekendy

Oto długie weekendy w 2024 roku
Oto długie weekendy w 2024 roku
Źródło zdjęć: © Freepik
01.01.2024 11:25

Nowy rok zagościł już kilkanaście godzin temu, to idealny czas na organizację. Nie chodzi tutaj tylko o postanowienia noworoczne, a o długie weekendy. Każdy z nas czeka na nie z utęsknieniem, aby chociaż przez chwilę odpocząć i zregenerować siły. Można łatwo przechytrzyć system, jeśli odpowiednio zagospodarujesz swoim urlopem.

Jeśli zależy ci na długich weekendach, to już teraz musisz zamienić się w stratega. Dzięki temu wyprzedzisz swoich kolegów z pracy i nie stracisz zbyt dużo dni z urlopu wypoczynkowego. W roku 2024 czeka na nas aż 13 dni wolnego, na które składają się rozmaite święta ustawowo wolne od pracy. Dzięki sprytowi z łatwością zorganizujesz sobie długie weekendy, podczas których wypoczniesz lepiej niż na urlopie.

Kiedy planować długie weekendy w 2024 roku?

Na początku musisz dobrze zorientować się, kiedy przypadają konkretne święta. Nie chodzi tutaj wcale o ich daty, a bardziej dni tygodnia, dzięki którym o wiele łatwiej zaplanujesz wolne. Kiedy święto wolne od pracy wypada np. w czwartek, to biorąc jeden dzień urlopu wypoczynkowego w piątek, zyskasz długi weekend. Zupełnie inaczej wygląda to, kiedy święto wypada w niedzielę, ponieważ według kodeksu pracy nie masz podstaw do ubiegania się o inny dzień wolny. Jeśli taka sama sytuacja dzieje się w sobotę, to przysługuje ci dodatkowy dzień wolny.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

W styczniu dni wolne od pracy to 1 oraz 6 stycznia, a święto Trzech Króli wypada w sobotę, co oznacza, że przysługuje za nie dodatkowy dzień wolny. Dzięki temu od razu możesz go spożytkować 5 lub 8 stycznia, czyli zorganizować sobie pierwszy długi weekend w nowym roku. Jeśli nie czujesz się wypoczęty po świętach, to możesz wziąć urlop w dniach od 2 do 4 stycznia, dzięki którym uzyskasz tydzień wolnego.

Na kolejną taką okazję trzeba będzie troszkę poczekać aż do Świąt Wielkanocnych w 2024 roku. Pierwszy dzień wyznaczony został na 31 marca, czyli niedzielę. Natomiast Poniedziałek Wielkanocny przypadnie 1 kwietnia, przez co najlepiej wykorzystać cztery dni urlopu od 2 do 5 kwietnia lub zorganizować sobie aż 9 dni długiego weekendu. Wtedy urlop wypoczynkowy zaczniemy już 30 marca, a zakończymy 7 kwietnia.

Jak mieć pozostałe długie weekendy w 2024 roku?

Kolejna jest majówka, czyli najpopularniejszy weekend świąteczny w naszym kraju. 1 maja przypada w środę, a 3 maja w piątek, czy już wiesz, jak wziąć wtedy urlop? Najlepiej już od 29 kwietnia z uwzględnieniem 2 maja. 30 maja będzie Boże Ciało, które zawsze jest w czwartek, a dzięki wolnemu 31 maja znowu będziemy cieszyć się długim weekendem. Tak samo będzie 15 sierpnia, czyli we Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, a tylko wolny piątek dzieli nas od planów urlopowych.

Na tych sprytnie zorganizowanych weekendach dużo odpoczniesz
Na tych sprytnie zorganizowanych weekendach dużo odpoczniesz © Freepik

1 listopada to święto Wszystkich Świętych wypadające w piątek, przez co nie musimy planować długiego weekendu. Tak samo wygląda sytuacja z 11 listopada w poniedziałek. Ostatnie na liście są święta Bożego Narodzenia, a Wigilia w 2024 roku będzie we wtorek. Dzięki urlopowi w poniedziałek 23 grudnia oraz w piątek 27 grudnia, będziemy mogli świętować i odpoczywać do woli.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także