InspiracjeŚwiąteczneDo kiedy trzymać ozdoby wielkanocne? To już ostatnie dni!

Do kiedy trzymać ozdoby wielkanocne? To już ostatnie dni!

Jak długo trzymać ozdoby wielkanocne?
Jak długo trzymać ozdoby wielkanocne?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | VinyLove Foto
04.04.2024 13:30

Święta, święta i po świętach. Wielkanocne potrawy są już tylko wspomnieniem. Czas wyciągnąć pudła i schować w nich jajka, zające czy wieniec. Jak długo trzymać ozdoby wielkanocne? Odpowiedź może cię zdziwić.

Wielkanoc to wyjątkowe wydarzenie, na które czeka się cały rok. Przygotowania trwają tygodniami. W każdym domu przeprowadza się świąteczne porządki. Planuje się wielkanocne menu. Pieczone są serniki i mazurki, a także przyozdabia się dom.

Dziś po świętach zostało już tylko wspomnienie i... kilka ozdób. Zastanawiasz się, jak długo trwa okres wielkanocny? Jak długo można trzymać ozdoby wielkanocne? W poniższym artykule rozwiewamy wszelkie wątpliwości.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak długo trwa okres wielkanocny?

Wielkanoc to święto ruchome. Oznacza to, że może odbyć się w różnym terminie, jednak zawsze jest to okres pomiędzy 22 marca a 25 kwietnia. Jak długo trwa okres wielkanocny? Zaczyna się w niedzielę paschalną, czyli w Wielkanoc, a kończy się 50 dni później, czyli w święto Zesłania Ducha Świętego, które w tym roku wypada 19 maja. To wyjątkowy okres w kościele katolickim. Duchowni używają wyłącznie białych szat liturgicznych, a na nabożeństwach celebruje się Zmartwychwstanie Pańskie.

Jak długo trzymać ozdoby wielkanocne?

Ozdoby świąteczne to nieodłączny element świętowania. Wielkanoc kojarzy się z jajkami, barankami, zającami, a wiele osób decyduje się na zawieszenie dekoracyjnego wieńca. Wieszamy je już na dwa tygodnie przed świętami, a niekiedy nawet na początku Wielkiego Postu. Kilka niepozornych dodatków całkowicie odmienia charakter wnętrza. Wprowadza iście wiosenną atmosferę, która cieszy oczy.

Kiedy zdejmuje się ozdoby wielkanocne? To kwestia indywidualna. Jeśli jesteś osobą wierzącą, możesz trzymać je do Niedzieli Miłosierdzia Bożego, która przypada tydzień po Wielkanocy. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby dekoracje zachować do pięćdziesiątnicy, czyli święta Zesłania Ducha Świętego. Wiedz jednak, że ściągnięcie ozdób wielkanocnych tuż po świętach nie jest żadnym grzechem.

Jesteś jedną z osób, dla których święta to okazja do spotkania się z rodziną? Chcesz cieszyć się wiosenną atmosferą w domu? Zostaw wieniec czy kilka króliczków. To neutralne ozdoby, które kojarzą się z wiosną. Potraktuj je jako element codziennej aranżacji. Warto postawić wazon z żywymi kwiatami czy kolorowy obrus, który ożywi pomieszczenie. Nie ma jednej, poprawnej odpowiedzi na pytanie, kiedy zdjąć ozdoby świąteczne. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji. Pamiętaj, że to tylko... rzeczy i nie należy się nimi przejmować.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także