Pościć czy nie? Oto co mówi Kościół o jedzeniu mięsa w Wielką Sobotę
Dni zadumy wśród katolików nadal trwają, a Wielka Sobota często uchodzi tylko za okazję, kiedy wiele osób udaje się do kościoła z koszyczkiem. Z pewnością mało kto wie, czy można jeść dziś mięso, a może lepiej zachować post? Czego nie wolno robić w Wielką Sobotę?
Wielki Tydzień w kościele katolickim wcale się nie kończy, a Wielka Sobota to czas oczekiwania na zmartwychwstanie Jezusa. Z tego powodu wiele osób zastanawia się nad tym, czy w Wielką Sobotę też jest post, natomiast tradycja i nauka kościoła mają na te wątpliwości odpowiedź. Jeśli nie możesz się już powstrzymać przed skosztowaniem mięsnych przysmaków, to z pewnością ta wiedza ci się przyda.
Czy można jeść mięso w Wielką Sobotę?
Ilu ludzi, tyle różnych sprzecznych opinii na temat postu, przez co wielu wierzących już nie wie, czy może bez poczucia winy sięgać po mięso, a nawet inne smakołyki. Przez to jedni traktują Wielką Sobotę jak przedłużenie Wielkiego Piątku i skuszą się na ulubione produkty dopiero podczas Niedzieli Wielkanocnej. Natomiast inni całkowicie odpuszczają post, ale jak się ma do tych dwóch skrajnych podejść stanowisko kościoła?
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kilka ciekawostek, które warto znać!
Według Kodeksu prawa kanonicznego każdy wierzący zobowiązany jest do przestrzegania postu nie tylko w każdy piątek, a chodzi tutaj o zrezygnowanie z jedzenia mięsa. Post ścisły wiąże według litery kościelnego prawa tylko przez dwa dni w roku liturgicznym, czyli w Środę Popielcową oraz Wielki Piątek. Nauka kościoła wskazuje, że jest to korzystne dla katolików, ponieważ pozwala umocnić ich wiarę, ale także przypomina o umiarze oraz wstrzemięźliwości. Czy to znaczy, że w Wielką Sobotę można jeść już mięso?
Wielka Sobota wcale nie wymaga od katolików tego, aby trzymali post, a decyzję o tym pozostawia ich sumieniom. Nie oznacza to jednak, że nie warto powstrzymać się do jedzenia mięsa, ponieważ w tym dniu kościół zachęca do utrzymania postu paschalnego. Dzięki temu święta mają być o wiele bardziej duchowym przeżyciem, ale decyzja jest dobrowolna.
Czy Wielka Sobota jest obowiązkowa w kościele?
Tak samo, jak w pozostałe dni Triduum Paschalnego kościół zachęca do udziału w misteriach oraz wizytach w kościele, w których katolicy mogą, ale wcale nie muszą uczestniczyć. Właśnie dzisiaj, w Wielką Sobotę wielu uda się z koszyczkiem, czyli święconką do poświęcenia, ale czy ktoś pamięta o liturgii Wielkiej Soboty? Podczas niej następuje poświęcenie ognia, wody chrzcielnej, zapala się paschał (dużą świecę), a na sam koniec odbywa się uroczysta msza św. Wigilii Paschalnej. Czy zastępuje ona mszę w Wielkanoc? Przede wszystkim rozpoczyna już radosne świętowanie, a według zasad kościelnych zalicza się ona do mszy niedzielnych.