Gdzie znikają martwe gołębie w miastach? Wcale nie usuwają je służby
W naszym życiu jest wiele zagadek, nad którymi nie zastanawiamy się na co dzień. Jednak nie oznacza to, że nie warto wiedzieć pewnych rzeczy, szczególnie jeśli nigdy wcześniej nie zadawaliśmy sobie pytań. Tak jest w przypadku gołębi, które odeszły do wieczności. Czy kiedykolwiek widziałeś je martwe? Kto sprząta zdechłe gołębie?
Jeśli odpowiedziałeś, że nigdy nie byłeś świadkiem takiej sytuacji, to masz rację. Nikt z nas nie widział czegoś podobnego, a jednak cały czas ptaki te są wśród nas. Jak więc jest to możliwe, skoro średnia długość życia gołębi to 4 lata? Odpowiedź jest banalnie prosta.
Co warto wiedzieć o gołębiach?
Ptaki te znakomicie przystosowały się do miejskiego zgiełku, a zazwyczaj żyją w parkach. Tam zlatują się całymi chmarami, aby szukać pożywienia. Nie jest to specjalny gatunek tych zwierząt, a najzwyklejsze gołębie domowe, które żyją na wolności. Na przestrzeni lat do ich głównych zadań należało przenoszenie korespondencji, a w końcu zastąpiła je poczta, e-maile oraz SMS-y. Szczególnie zasłużyły się w warunkach wojennych, jako szybki środek komunikacji. Mimo to hodowców gołębi nie brakuje, a ptaki te cieszą się niesłabnącą popularnością.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kilka ciekawostek, o których nie masz pojęcia!
Jednak miejskie gołębie znakomicie radzą sobie w aglomeracjach, a kiedy wyczują zagrożenie, to przenoszą się do miejsc trudno dostępnych. Tak działa ich instynkt, który ma za zadanie ochronić je przed drapieżnikami, dlatego wieżowce, strychy oraz szczeliny w gzymsach to najlepsze kryjówki. Dlatego jest to jeden z powodów, dlaczego nie widzimy zdechłych gołębi na ulicach.
Jak umierają gołębie?
Według statystyk gołębie w miastach żyją maksymalnie 4 lata, a czasem nawet mniej. Ich cykl życia, jest taki sam jak innych zwierząt. Wraz, z upływem czasu starzeją się, przez co nie są już tak szybkie i zwinne w zdobywaniu pożywienia lub uciekania przed drapieżnikami. Bardzo często zdarza się także, że zwierzęta te chorują, a słabe stanowią najlepszą okazję dla m.in. sokołów lub krogulców.
Ogromnym niebezpieczeństwem dla tych ptaków są siatki lub ścianki ochronne, a wlatujący w nie gołąb ma marne szanse na przeżycie. Wtedy albo w nie wpadają i umierają, albo odbijają się od nich i spadają na ziemię, a wówczas nie trzeba długo czekać na pojawienie się padlinożerców.
Kto sprząta zdechłe gołębie?
Gołębie umierają same w swoich kryjówkach albo zjadają je drapieżniki, w miastach żyje wiele lisów, wron lub kruków, dla których są one rarytasem. Dlatego można powiedzieć, że matka natura pozbywa się martwych gołębi sama. Bardzo często koty również sprzątają z ulic te ptaki, a zdarza się, że mogą je także przynosić na wycieraczkę właściciela.