NewsyDodatkowy dzień wolny za 11 listopada. Kiedy pracownik powinien go odebrać?

Dodatkowy dzień wolny za 11 listopada. Kiedy pracownik powinien go odebrać?

Kartka z kalendarza
Kartka z kalendarza
Źródło zdjęć: © Genialne
11.11.2023 08:11

Chociaż tegoroczny Dzień Niepodległości (11 listopada) wypada w sobotę, to pracownicy nie stracą prawa do wypoczynku z tego tytułu. Według obowiązujących przepisów pracodawca musi udzielić im dnia wolnego w innym terminie. Zasady obowiązują pracowników zatrudnionych na umowę o pracę oraz tych, którzy pracują pięć dni w tygodniu. A ty dostałeś swoje wolne?

Kodeks pracy przewiduje kilka sytuacji, gdy pracodawca jest zobowiązany do udzielenia wolnego pracownikom, nawet jeśli dane święto wypada w sobotę. Idealnym przykładem będzie 11 listopada 2023 roku. Wówczas pracodawca zobowiązany jest do skrócenia czasu pracy o osiem godzin każdemu pracownikowi, mimo że ten nie podejmuje się swoich zadań w tym dniu. Otrzymane wolne, trzeba wykorzystać w konkretnym czasie.

Kiedy pracownik powinien odebrać swoje wolne?

Art. 1 pkt 1 ustawy o dniach wolnych od pracy mówi jasno, kiedy należy odbierać swój wolny dzień. Powinien być to czas w ciągu tego samego okresu rozliczeniowego, co oznacza, że wolne należy odebrać w listopadzie 2023 r. Nie ma tutaj znaczenia czy dzień wykorzystasz przed, czy po święcie niepodległości.

Istnieje kilka wyjątków, kiedy pracownik nie może ubiegać się o dodatkowy czas wolny. Pierwszy taki przypadek to osoby, które są na zwolnieniu lekarskim, urlopie macierzyńskim lub na urlopie bezpłatnym. Wszystkie osoby niepodejmujące pracę w tym okresie, nie mogą skorzystać z ulgi pracowniczej.

Druga opcja, to osoby z umową zlecenie, która również nie obejmuje ulg od pracy. Z reguły tacy pracownicy są zwolnieni z większości przywilejów, jakie niesie umowa o pracę. 11 listopada może się zdarzyć, że będą zmuszeni do stawienia się w swojej pracy. Ewentualne wolne to kwestia dogadania się z szefem, który może nam go udzielić.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak sprawa się ma z pracownikami, którzy pracują w niepełnym wymiarze godzin?

Część osób zatrudnionych na umowie o pracę ma niepełny etat. W tym przypadku przywilej dnia wolnego zależy od ilości przepracowanych godzin w konkretnym okresie rozliczeniowym. Z ustalonego wymiaru pracy można wywnioskować, czy pracownik będzie pracował wystarczającą ilość godzin, która kwalifikuje go do ulgi. Jeśli tak, dzień wolny jest dla niego takim samym prawem.

Polska flaga
Polska flaga© Pixabay | tomekwalecki

Nieudzielanie wolnego jest wykroczeniem i może zostać ukarane grzywną. Pracodawca, który nie przestrzega kodeksu pracy, może słono zapłacić. Pracownik ma prawo w każdym momencie zgłosić to nadużycie, dlatego próba ominięcia prawa na nic się nie zda.

Kolejny taki dzień wolny będzie przysługiwał za święto Trzech Króli, które wypada w sobotę następnego roku. Wtedy również pracodawca oddaje nam dzień wolny w ciągu tego samego okresu rozliczeniowego.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także