Balkon i ogródOgródDolewam do wody i myję meble ogrodowe po zimie. Zielony nalot znika bez śladu

Dolewam do wody i myję meble ogrodowe po zimie. Zielony nalot znika bez śladu

Meble ogrodowe po zimie wymagają generalnego czyszczenia i porządnej konserwacji. W zależności od materiału trzeba się nimi zająć w inny sposób. Podpowiemy ci, jak wyczyścić meble ogrodowe z zielonego nalotu, zacieków i plam.

Jak umyć meble ogrodowe z zielonego nalotu?
Jak umyć meble ogrodowe z zielonego nalotu?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Mitch Shark

Posiadanie własnego kawałka trawy, zwłaszcza w mieście, to prawdziwe wybawienie. Można tam rozłożyć krzesła i stolik, a śniadanie i poranna kawa będą smakować o wiele lepiej. Zanim jednak będziesz się rozkoszować kawą na tarasie, zadbaj o swoje meble ogrodowe. Po zimie najczęściej wymagają odświeżenia i dobrej pielęgnacji. Podpowiemy ci, jak usunąć uporczywe zabrudzenia i przywrócić wyposażenie do poprzedniego stanu.

Jak wyczyścić meble ogrodowe z zielonego nalotu?

Jesienią część z was pochowała meble do garażu lub nakryła je materiałem, który miał je zabezpieczyć na okres zimowy. Jeśli meble ogrodowe miały kontakt z wilgocią, mogło dojść do zainfekowania glonem, który objawia się zielonym nalotem. Jak usunąć takie zabrudzenie? Przyda się domowa mieszanka czyszcząca.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zastosowania kulki aluminiowej w kuchni

Do usunięcia glonów z powierzchni mebli ogrodowych wystarczą: szczotka z ostrym włosiem, woda, ocet i nieco krzepy w rękach. Zacznij od rozrobienia mikstury czyszczącej. Potrzebujesz pół szklanki octu i dwóch szklanek wody. Wystarczy, że zamoczysz szczotkę w miksturze i zaczniesz szorować meble. Ostre włoski szczotki wymiotą brud, a ocet zabije zarodniki. Najważniejsze to wyszczotkować całe meble, a nie tylko miejsca, gdzie nalot jest widoczny. Glon może być widoczny w jednym miejscu, ale jego siatka rozciąga się na całą powierzchnię mebli ogrodowych.

Jak dbać o drewniane meble ogrodowe?

Po zimie drewniane meble ogrodowe mogą mieć sporo ciemnych zacieków, które nie wyglądają zbyt estetycznie. To nic innego jak ślady działania wilgoci, która odbarwiła drewno. Jak wyczyścić drewniane meble ogrodowe? Musisz podzielić pracę na dwa etapy.

Pierwszy to oczyszczenie drewna. Do tego przydadzą się woda, płyn do naczyń i kawałek papieru ściernego. Ciemne plamy warto przetrzeć papierem, a następnie umyć wodą z płynem do naczyń. Mokre meble zostaw do wyschnięcia, a gdy masz pewność, że nie ma na nich wilgoci, przetrzyj je kuchenną oliwą. Wystarczy odrobina tłuszczu na waciku kosmetycznym, by zaimpregnować meble ogrodowe. Dzięki temu będą odporne na deszcz, słońce czy choroby grzybowe.

Jak zabezpieczać meble ogrodowe?

Meble ogrodowe trzeba czyścić dwa razy do roku – przed i po sezonie. Dzięki takiej pielęgnacji istnieje małe prawdopodobieństwo, że meble zaatakują glony czy grzyb. Pod koniec lata warto przemyć meble ogrodowe wodą z octem i płynem do naczyń, by usunąć wszelkie zanieczyszczenia i zabić ewentualne rodniki, które osadzają się na meblach.

Przed wstawieniem mebli do garażu koniecznie nakryj je folią i dokładnie obwiąż sznurkiem. W ten sposób zabezpieczysz krzesła i stół przed glonami, bakteriami czy szkodnikami, które najpewniej zimują w twoim garażu. Taka praktyka ochroni meble ogrodowe i sprawi, że w następnym sezonie będą wymagały jedynie niewielkiego odświeżenia.