Balkon i ogródOgródRozsypuję w ogrodzie i już. Ślimaki nie zbliżają się na krok

Rozsypuję w ogrodzie i już. Ślimaki nie zbliżają się na krok

Jak zwalczyć ślimaki domowymi sposobami?
Jak zwalczyć ślimaki domowymi sposobami?
Źródło zdjęć: © Getty Images | kosobu
25.02.2024 14:18

Ślimaki w ogrodzie to prawdziwa zmora dla ogrodników. Nim rośliny odbiją od ziemi, są już nadgryzione i zdecydowanie nie przekonują swoim wyglądem. Sposobów na ślimaki jest wiele, lecz większość jest mało ekologiczna i zazwyczaj niesie więcej szkód niż pożytku. Naszym zdaniem walka ze ślimakami może być prosta i mało wymagająca. Wystarczy jeden produkt z lodówki, a będą omijać twój ogród szerokim łukiem.

Wraz z nadejściem wiosny ślimaki zaczynają wypełzać ze swoich kryjówek, a młode rośliny stają się pysznym kąskiem po długich miesiącach głodowania. Inwazja szkodników może sprawić, że młode sadzonki roślin nie zdążą nawet się odbić od ziemi, nim zostaną pożarte przez głodne ślimaki. To istna katastrofa, do której nie możesz dopuścić. Właśnie dlatego warto wykorzystać domowe sposoby do walki ze ślimakami. Jeden produkt z twojej kuchni jest w stanie wypłoszyć je na dobre.

Jak pozbyć się ślimaków z ogrodu?

Zwalczanie tych obślizgłych szkodników nie musi być wcale trudne. Ślimaki są wrażliwe na wiele produktów, które nie są szkodliwe dla ziemi i roślin. Najlepiej zadziałać domowymi sposobami, bo są najbardziej ekologiczne, stosunkowo tanie i łatwo dostępne. Poniższy sposób ma jeszcze jedną ważną zaletę, która przemawia za jego użyciem. O czym mowa? Otóż obsypanie ogrodu tym produktem sprawi, że ziemia otrzyma sporą dawkę minerałów, a to znakomicie ją użyźni, dzięki czemu nie będą potrzebne żadne dodatkowe nawozy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Tajemniczym produktem do walki ze ślimakami są skorupki po jajkach. Podpowiemy ci, jak je przerobić, by stały się skuteczną bronią na uporczywe ślimaki. Wystarczy, że przez kilka dni będziesz odkładać skorupki po jajkach, a gdy nazbierasz już kilkanaście sztuk, wystarczy wstawić je na chwilę do rozgrzanego piekarnika. Wysoka temperatura rozpuści błonkę wewnątrz skorupek, a te staną się bardziej kruche. Gotowe, wystudzone skorupki należy pokruszyć na drobne kawałeczki, które następnie należy rozsypać w ogrodzie. Jak to zadziała na ślimaki?

Ślimaki w ogrodzie? Przepędź je za pomocą skorupek po jajkach

Pewnie wielu zastanawia się, co ze ślimakami mają wspólnego skorupki jajek. Na pierwszy rzut oka niewiele, lecz wystarczy nieco przyglądnąć się anatomii mięczaków, by odkryć, że ślimaki nie zbliżą się w pobliże ogrodu wyścielonego skorupkami. Noga ślimaka to bardzo wrażliwe miejsce, przez co rezygnuje z przemieszczania się po chropowatych i ostrych powierzchniach. Wysuszone skorupki są dla ślimaków jak odłamki szkła, dlatego szkodniki nie będą ryzykować poranienia i opuszczą ogród, który nie nadaje się do eksploracji.

Wsparciem dla tego sposobu może być zasadzenie wonnych roślin, które również odstraszają mięczaki. Ślimaki nienawidzą: lawendy, szałwii, majeranku, nasturcji, cebuli czy czosnku. Umieszczenie tych kilku roślin w okolicy grządek będzie niczym naturalna bariera, która powstrzyma ślimaki przed wkroczeniem do ogrodu.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także