ZagadkiLogiczneDorośli bezradni w walce ze szkolnym równaniem. 5-klasista rozwiąże w mniej niż minutę

Dorośli bezradni w walce ze szkolnym równaniem. 5‑klasista rozwiąże w mniej niż minutę

Równanie z książki do podstawówki sprawia dorosłym problemy.
Równanie z książki do podstawówki sprawia dorosłym problemy.
Źródło zdjęć: © Canva
29.01.2024 13:46, aktualizacja: 31.01.2024 16:34

Zagadki, równania oraz łamigłówki matematyczne potrafią dać nam solidnie w kość i rozłożyć na łopatki. Nic w tym dziwnego, kiedy regularnie nie trenujemy swoich szarych komórek, a tylko czekamy na gotowe odpowiedzi. To równanie matematyczne wywołuje spore emocje wśród internautów, którzy próbują podawać poprawny wynik. Czy już wiesz, od czego zacząć obliczenia?

Matematyka od wielu lat owiana jest nie tylko tytułem królowej nauk, ale też dosyć trudnej dziedziny nauki. Mało kto potrafi bez problemu uporać siędziałaniami oraz równaniami, które są niczym pole minowe. Najczęściej podajemy nieprawidłowe odpowiedzi, a przy tym tracimy czas i energię na kłótnie o wynik, który wcale nie jest poprawny. To równanie wcale nie jest tak trudne, na jakie wygląda, jeśli przypomnisz sobie kilka ważnych reguł matematycznych.

Jak rozgryźć to równanie matematyczne?

Z pewnością już teraz bacznie przyglądasz się liczbom, które na pierwszy rzut oka nie wyglądają zbyt przyjaźnie. Negatywne nastawienie do działania, z pewnością nie pomoże ci go poprawnie rozwiązać, a jeśli sam nałożysz na siebie presję, to stracisz tylko energię i czas. Musisz wiedzieć, że z opresji uratują cię tylko chłodne kalkulacje, logiczne myślenie oraz dawka wiedzy z czasów szkolnych. Niestety mało kto pamięta te istotne zasady, które z biegiem lat wyparowały z głowy. Zastanów się spokojnie, jakie działanie powinieneś rozwiązać jako pierwsze?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

To równanie matematyczne jest banalnie proste dla dzieci ze szkoły podstawowej, a rozwiązują je one od razu w myślach. Nie ma potrzeby czuć się gorszym, tylko chwycić za kartkę oraz długopis i wykrzesać z siebie odrobinę pozytywnego nastawienia! Zanim zaczniesz obliczenia, pamiętaj, że w matematyce zawsze jest tylko jeden poprawny wynik i nie ma miejsca na dowolne interpretacje. Bardzo wiele osób bez wahania podaje odpowiedź, a najczęściej jest to liczba 7 lub 28, które nie są poprawne.

Tylko tak obliczysz to podchwytliwe równanie

Strategia z liczeniem od lewej do prawej w tym przypadku nie pomoże, a tylko wprowadzi cię w błąd i doprowadzi do straty czasu. O wiele lepiej będzie, jeśli troszkę pogłówkujesz nad poprawną kolejnością wykonywania działań matematycznych. Każdy z nas uczył się jej w szkole i jest to podstawa, dzięki której żadne równanie nie będzie ci straszne. Czy pamiętasz, jak brzmiała? W tym równaniu nie mamy nawiasów, dlatego nie one pójdą na pierwszy ogień zmagań matematycznych.

Musisz poszukać dalej, a według reguł pierwszeństwo mają mnożenie i dzielenie, a jest to szczególnie ważne. Obliczenia zaczynamy od lewej do prawej, a dzięki temu uzyskamy: 5 + 18 ÷ 3 + 6 = ?, co wygląda o wiele lepiej! Skoro w kolejnym kroku mamy wykonać dzielenie to nasze równanie stanie się banalnie proste: 5 + 6 + 6 = ?, dzięki czemu chyba nikt nie będzie miał już z jego rozwiązaniem większych problemów. Poprawny wynik to 17 i nie podlega on dyskusji!

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także