Balkon i ogródOgródW czasie odwilży złap za szczotkę. Na wiosnę unikniesz problemów z drzewami owocowymi

W czasie odwilży złap za szczotkę. Na wiosnę unikniesz problemów z drzewami owocowymi

Drzewa owocowe odwdzięczą się za ten zabieg.
Drzewa owocowe odwdzięczą się za ten zabieg.
Źródło zdjęć: © Getty Images | MAKSIMS_LIENE
29.01.2024 09:10

Niestety wielu ogrodników zapomina, że ogród nawet zimą wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Zwłaszcza podczas odwilży warto zaopiekować się swoimi drzewkami owocowymi. Wystarczy tak naprawdę jeden skuteczny zabieg. Podpowiadamy, jak zimą zadbać o rośliny.

Każdy posiadacz ogrodu doskonale zdaje sobie sprawę, że jest to miejsce, w którym tak naprawdę zawsze jest coś do zrobienia. Jeżeli zależy nam na efektach, które widoczne są już wiosną, to o ogród należy zacząć dbać już... teraz! W tym czasie na szczególną uwagę zasługują drzewa owocowe. Chodzi dokładnie o wyczyszczenie ich kory.

Nadrzędnym celem tego zabiegu jest ograniczenie liczby szkodników, które zimują na drzewach. Należą do nich między innymi owocówka jabłkóweczka, bawełnica korówkowa, owocówka śliwkóweczka oraz miodówki. Na szczęście takie poświęcenie ma też swoje plusy. Otóż według ekspertów praca w ogrodzie jest odprężająca i może wprowadzać w dobry nastrój. Co więcej, jeśli podczas działań ogrodowych jesteś w ciągłym ruchu, to spalasz przy tym liczne kalorie.

Dlaczego należy czyścić korę drzew?

Niektórzy mogą być zdziwieni, ale czyszczenie kory drzew owocowych podczas odwilży wcale nie jest jakimś nowo wymyślonym rozwiązaniem. Już na przełomie XIX i XX wieku cieszyło się ono dużą popularnością. Warto podkreślić, że wśród zachwalających ten zabieg znalazł się między innymi znany polski biolog i ogrodnik profesor Edmund Jankowski. W dzisiejszych czasach niestety trochę o tym sposobie zapomniano. Dlaczego jednak warto go wykonać? Otóż zabieg czyszczenia kory drzew owocowych nie tylko usuwa szkodniki zimujące pod korą drzew. Zabieg ten pomaga również usunąć mchy i porosty. Chociaż nie są one oznaką choroby drzew, to stanowią doskonałe siedlisko dla szkodników.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Kiedy najlepiej wykonać zabieg czyszczenia kory drzew owocowych?

Według ekspertów skuteczne czyszczenie kory drzewek owocowych można wykonywać pod koniec zimy i to najlepiej na przełomie lutego i marca. Zalecane jest również przeprowadzenie zabiegu w mokre dni zimowe. Chodzi o większą odwilż. Jakie drzewka można poddać temu zabiegowi? Tak naprawdę czyścić można zarówno drzewa stare jak i młode. Przy zróżnicowanym wieku drzewek ważny jest jednak wybór odpowiedniej szczotki.

Do drzewek starych zalecane są te z twardych włosiem. Z kolei do młodych te z miękkim. W celu skutecznego czyszczenia trzeba zaopatrzyć się w wiaderko z zimną wodą i ogrodniczym mydłem potasowym. Zastępczo możesz ewentualnie użyć też szarego mydła. Warto podkreślić, że mydło to jest w pełni naturalne, dlatego też nie zaszkodzi roślinom oraz twojemu zdrowiu.

Jak oczyścić drzewa owocowe?

Nie jest to na szczęście skomplikowany zabieg. Na początek oczyść pnie drzew z pozostałości śniegu. Potem zanurz szczotkę w wodzie z wybranym mydłem. Kolejny krok to dokładne wyszorowanie pni. Podczas czyszczenia mogą odpadać obumarłe kawałki kory. Jest to naturalne zjawisko. Dzięki temu usuniesz mchy, porosty oraz jaja szkodników ukrytych pod korą drzewną. Pamięta jednak, by zanim przystąpisz do czyszczenia kolejnej rośliny, wymieć koniecznie wodę w wiaderku. Pomoże ci to skutecznie uniknąć przenoszenia się różnych chorób z jednego drzewka owocowego na drugie.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także