NewsyDostałeś 500 plus na psa lub kota? Pieniędzy nie otrzymasz do ręki

Dostałeś 500 plus na psa lub kota? Pieniędzy nie otrzymasz do ręki

Pies i kot
Pies i kot
Źródło zdjęć: © via Getty Images | John P Kelly

05.01.2024 11:56

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Dofinansowanie na zwierzątko domowe jest sporym ułatwieniem dla wielu właścicieli. Program 500 plus na kota lub psa po raz pierwszy został wprowadzony w ubiegłym roku. Na czym polega i jakie zasady obowiązują przy otrzymaniu pieniędzy?

Według statystyk coraz więcej osób ma w domu zwierzę, które staje się nie tylko przyjacielem, ale również często członkiem rodziny. Program 500 plus na psy i koty ma rozwiązać palący problem niekontrolowanego rozmnażania się zwierząt (to prowadzi do bezdomności). Pieniądze z dofinansowania mają uregulować usługę kastracji, sterylizacji oraz czipowania naszych milusińskich.

Kto otrzyma 500 plus na psa lub kota?

Wielu osobom hasło 500 plus kojarzy się z popularnym wsparciem dla rodzin z dziećmi, ale w przypadku zwierząt domowych wygląda ono zupełnie inaczej. Pieniądze wypłacane są jednorazowo przez gminy lub urzędy miejskie, a ich cel jest prosty. 500 plus ma zmniejszyć ilość bezpańskich psów i kotów na terenie naszego kraju.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

W ubiegłorocznym programie 500 plus na kota i psa kwota dofinansowania wynosiła między 70 a 150 zł, w zależności od miejsca oraz ceny usługi weterynaryjnej. We większych miastach 500 plus wynosiło nawet 400 zł, ale nie trafiało bezpośrednio do rąk właścicieli zwierząt. Samorząd przekazuje je wyznaczonej przez siebie lecznicy oraz dostosuje kwotę do cen za sterylizację lub czipowanie psa albo kota. Bardzo często kastracja mruczków jest o wiele tańsza, co przekłada się na kwotę 500 plus.

Według standardowego cennika za sterylizację dużych psów zapłacimy od 700 do nawet 800 zł, za mniejsze czworonogi cena może osiągnąć do 400 zł. Ceny za kastrację rozkładają się bardzo podobnie, natomiast za czipowanie psa lub kota zapłacimy od 50 do nawet 200 zł. Cena ta obejmuje nie tylko samą usługę, ale też opiekę pooperacyjną, antybiotyki oraz zdjęcie szwów.

Gdzie składać wniosek o 500 plus na zwierzę domowe?

Informacja o tegorocznych zasadach otrzymania dofinansowania na psa lub kota powinna być opublikowana na stronie samorządu, pod jaki podlegamy. Najczęściej warunki 500 plus powinny zostać udostępnione w Biuletynie Informacji Publicznej (BIP), który jest źródłem informacji o wielu kwestiach finansowo-formalnych tych urzędów. Warto pamiętać, że start dofinansowania 500 plus na psa lub kota może odbywać się w znacznie różnych terminach. Pierwsze wypłaty planowane są na pierwszy oraz drugi kwartał roku 2024.

500 plus na kota i psa dopiero przed nami
500 plus na kota i psa dopiero przed nami © Freepik

Terminy zależne są także od zamówień publicznych magistratów, które wyłaniają wykonawców, czyli lecznice weterynaryjne. W zależności od gminy lub miasta czas na składanie wniosków jest różny. Zwykle rozpoczyna się pod koniec I kwartału lub na początku II kwartału (edycja 2024). Niektóre z nich zastrzegają sobie zakończenie dofinansowania 500 plus, po wyczerpaniu całego budżetu. Warto śledzić informacje na stronach urzędów miast czy gmin.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także