PoradyLajfhakiWiem, co robić, kiedy mój pies się zadławi. Trzeba reagować od razu

Wiem, co robić, kiedy mój pies się zadławi. Trzeba reagować od razu

Od dziecka uczy się nas jak udzielić pierwszej pomocy drugiemu człowiekowi. To bardzo cenna umiejętność, która może uratować komuś życie. Niestety mało kto wie, jak pomóc dławiącemu się psu. Poznaj zasady pierwszej pomocy u zwierząt.

Pies leży na łące
Pies leży na łące
Źródło zdjęć: © Getty Images, | Purple Collar Pet Photography

01.01.2024 | aktual.: 01.01.2024 17:01

Wystarczy chwila, dosłownie moment, aby bawiący się piec zaczął się dławić. To może zdarzyć się w trakcie łapczywego jedzenia, zarówno suchej jak i mokrej karmy czy podczas zabawy. Przysmak może stanąć w przełyku, co uniemożliwi psy oddychanie.

Jak zachować się w takiej sytuacji? Jak pomóc psu? Poznaj zasady dotyczące pierwszej pomocy u zwierząt. Nigdy nie wiadomo, kiedy się przydadzą, a w sytuacji zagrożenia życia liczy się każda sekunda.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak rozpoznać zadławienie u psa?

Pierwszym objawem, który może wskazywać na zadławienie, jest charczenie. Wówczas zwierzę otwiera swój pysk, który zwykle jest skierowany w dół. Będzie próbowało wypluć to, co utkwiło mu w krtani. Może robić to bezgłośnie. Z pyska zacznie wydobywać się ślina, a w niektórych przypadkach, nawet piana.

W skrajnych przypadkach pies traci nad sobą panowanie. Zaczyna się chwiać i tracić równowagę, a po chwili załatwiać się pod siebie. W takiej sytuacji liczy się każda sekunda.

Jak pomóc dławiącemu się psu?

Krzysztof Tatar, znany w sieci jako Trener Psów na swoich Facebooku opublikował filmik, w którym tłumaczy, jak udzielić pierwszej pomocy. Na początku zaapelował do właścicieli, aby nie czekali, aż pies poradzi sobie sam, tylko od razu ruszyli z pomocą.

Jak pomóc dławiącemu się psu? Połóż go na podłodze, bokiem do siebie. Otwórz pysk i zlokalizuj ciało obce. Jeśli znajduje się w okolicy tchawicy, przejedz po niej posuwistym ruchem z dołu do góry, aby ciało obce znalazło ujście w gardle.

Może zdarzyć się, że ciało obce nadal nie będzie chciało wyjść. Wówczas należy położyć sobie psa na kolanie, a psyk skierować w dół, a następnie, zdecydowanym i zarazem delikatnym ruchem uderzyć go pomiędzy łopatkami. W ostateczności, kiedy żadna z powyższych metod już nie pomoże, unieś psa i skieruj jego pysk w dół. Potrząsaj jego ciałem tak długo, aż wypluje ciało obce.