NewsyDostałeś dziwnego SMS-a? Od razu prześlij go pod konkretny numer

Dostałeś dziwnego SMS‑a? Od razu prześlij go pod konkretny numer

Podejrzewasz oszustwo? Skorzystaj z numeru 8080.
Podejrzewasz oszustwo? Skorzystaj z numeru 8080.
Źródło zdjęć: © Pixabay | Semevent
16.04.2024 15:35

Dzisiejsze działania oszustów są naprawdę coraz bardziej wymyślne i podstępne. Jeśli chcesz uniknąć utraty pieniędzy, to koniecznie musisz zachować ostrożność. Podpowiadamy, co zrobić, jeśli otrzymasz podejrzany SMS i dlaczego powinieneś zgłosić to oszustwo pod numer 8080!

Rozwój nowych technologii spowodował zdecydowanie większe możliwości dla oszustów. Owocem tego są liczne doniesienia, że jakaś osoba padła ofiarą wyłudzenia. Obecnie coraz bardziej popularne jest wysyłanie do ludzi fałszywych wiadomości SMS. Od 16 kwietnia rząd wprowadza nowe zasady dla operatorów, którzy będą zobowiązani blokować zgłoszone do bazy podejrzane numery. Pewnie nie każdy SMS i numer uda się przechwycić. Podpowiadamy więc, co należy dokładnie zrobić, jeśli otrzymasz SMS z oszustwem.

Dlaczego warto zgłaszać podejrzany SMS pod numer 8080?

Żyjemy w czasach, gdy oszustwa telefoniczne oraz internetowe są niestety niezwykle popularne. Musimy więc w każdej sytuacji zachować dużą ostrożność i starać się zawsze zgłaszać próby oszustwa. Na szczęście od 16 kwietnia obowiązują pewne zmiany w kwestii wyłapywania oszustw telefonicznych. Operatorzy komórkowi są zobowiązani do blokowania numerów zgłoszonych do CERT Polska. Co więcej, brak blokad numerów udostępnionych przez Państwowy Instytut Badawczy, czyli NASK będzie równoznaczny się z karami finansowymi.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Telepolis.pl podaje, że specjalny zespół powołany do reagowania na zdarzenia naruszające bezpieczeństwo w sieci (CERT Polska) stworzył wykaz konkretnych numerów, które pozwalają wyłącznie na odbieranie połączeń. Dzięki temu oszustom będzie dużo trudniej się podszywać pod oficjalne instytucje. Jednak aby baza była uaktualniana na bieżąco, potrzeba ciągłych zgłoszeń nowych, podejrzanych numerów. To pole do popisu również do ciebie! Jak to jednak zrobić? Wyjaśniamy, jak należy zareagować na podejrzany sms.

Jak zgłisić podejrzany numer telefonu?

Oszuści są sprytni i ciągle zmieniają numery, z których próbują kogoś naciągnąć czy coś wyłudzić. Oczywiście odpowiednie instytucje oraz organy cały czas tworzą bazę podejrzanych i fałszywych numerów. One jednak mnożą się "jak grzyby po deszczu''. Jeśli więc otrzymasz podejrzany SMS lub telefon, który brzmi jak oszustwo, to koniecznie zgłoś go za pośrednictwem numeru 8080. Dzięki temu podejrzany numer dotrze do bazy CERT Polska i zostanie zablokowany. Możliwe, że tym sposobem uratujesz jakąś mniej czują od ciebie osobę.

Jak uchronić się przed oszustwem?

Pierwszym krokiem jest na pewno przesłanie podejrzanej wiadomości pod numer 8080. W celu uchronienia się przed oszustwem przede wszystkim trzeba również zawsze zachować dużą czujność i ostrożność. Należy sprawdzać, czy SMS, który otrzymałeś, rzeczywiście przyszedł z instytucji czy miejsca podanego jako nadawca. Nie należy wchodzić w podejrzane linki czy wysyłać komuś pieniędzy. Pamiętaj, że jeśli w danej sytuacji masz jakiekolwiek wątpliwości i podejrzewasz oszustwo, to najlepiej jest od razu skontaktować się w tej sprawie z policją.

Źródło: www.telepolis.pl.

Źródło artykułu:Genialne.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także