NewsySeniorka zadała proste pytanie. Od razu zdemaskowała oszusta

Seniorka zadała proste pytanie. Od razu zdemaskowała oszusta

Oszustwa na seniorach mają miejsce niezwykle często
Oszustwa na seniorach mają miejsce niezwykle często
Źródło zdjęć: © Gettyimages | sturti
17.03.2024 12:41, aktualizacja: 17.03.2024 14:16

W dzisiejszych czasach metody działania oszustów są coraz to sprytniejsze. Należy być niezwykle czujnym. Niestety najczęstszymi ofiarami oszustw są seniorzy. Kilka dni temu pewna seniorka wykazała się jednak ogromnym sprytem. Dzięki temu zdemaskowała oszusta!

XXI. wiek przyniósł niezwykle szybki i zaawansowany rozwój technologii. Wiąże się to nie tylko z licznymi ułatwieniami, ale również z większymi możliwościami dla oszustów. W ostatnim czasie bardzo często słyszy się doniesienia, że jakiś senior został okrutnie oszukany oraz okradziony. Wszystko to zazwyczaj odbywa się podstępem polegającym na podszywaniu się oszustów pod potrzebujących pomocy członków rodziny seniora. Na szczęście mieszkanka Szczecinka wykazała się dużą ostrożnością i skutecznie udało jej się zdemaskować oszustów.

Seniorka przechytrzyła oszustów

W czwartek na oficjalnym facebookowym profilu Komendy Powiatowej Policji w Szczecinku opublikowano post informujący, że jedna z seniorek ze Szczecinka — dzięki swojej ostrożności — uniknęła wyłudzenia od niej pieniędzy przez oszustów. Kobieta ta otrzymała sms, który z pozoru wyglądał, jakby nadawcą była jej córka. Numer był jednak inny. W wiadomości rzekoma córka tłumaczyła się, że wpadł jej telefon do wc.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Następnie oszust skontaktował się z seniorką za pośrednictwem popularnego komunikatora i tam wysłał wiadomość z prośbą o pieniądze na zakup nowego telefonu. Rzekoma córka wysłała nawet numer konta, na które kobieta miała wysłać przelew. Na szczęście seniorka wykazała się dużą ostrożnością.

Według doniesień policji w Szczecinku, podejrzliwość seniorki najpierw wzbudziła prośba o przesłanie pieniędzy w złotówkach. Córka do tej pory zawsze prosiła o pieniądze w innej walucie. Seniorka postanowiła również upewnić się, czy to na pewno nie oszustwo, więc zadzwoniła do córki. Wnuczka kobiety poinformowała ją jednak, że telefon mamy jest sprawny. Sprytna mieszkanka Szczecinka, wiedząc już, że to najprawdopodobniej oszustwo, wysłała na koniec rzekomej córce pytanie, jak brzmi jej nazwisko oraz jaka jest jej data urodzenia. Oczywiście odpowiedzi już się nie doczekała.

Jak chronić się przed internetowymi oszustwami?

W dzisiejszych czasach jesteśmy szczególnie narażeni na różne oszustwa internetowe. Przestępcy wymyślają coraz to nowsze sposoby na wyłudzenie od nas pieniędzy. Obecnie niezwykle popularne jest włamywanie się na czyjś profil społecznościowy i za jego pomocą wyłudzanie od znajomych pieniędzy za pomocą blika. Oszuści często wysyłają również sms'y, które z pozoru wyglądają jak wiadomości od kuriera lub sklepów wysyłkowych. Najczęściej jednak takie sms'y to oszustwo. Zwykle zawarty jest w nich link, poprzez którego otwarcie złodzieje mogą wyczyścić konto do zera.

Należy również bardzo uważać na wszelkie podejrzane maile i lepiej nie otwierać wiadomości od nieznanych nam nadawców. A jeśli już otworzysz taką wiadomość, to upewnij się, że zawarty w niej link jest bezpieczny. Jak jeszcze należy chronić się przed oszustwami internetowymi? Przede wszystkim trzeba zachować ostrożność. Warto sprawdzać adres strony, na której zamawiamy jakieś przedmioty. Jeśli ktoś bliski prosi nas przez internet o pożyczenie pieniędzy, to koniecznie trzeba zadzwonić do tej osoby i upewnić się, czy to rzeczywiście ona potrzebuje naszej pomocy.

Źródło: "facebook.com/POLICJASZCZECINEK"

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także