PoradyPsychologia"Nie słuchaj muzyki"? Oto jak piosenki wpływają na psychikę

"Nie słuchaj muzyki"? Oto jak piosenki wpływają na psychikę

Jaki jest wpływ muzyki?
Jaki jest wpływ muzyki?
Źródło zdjęć: © Gettyimages | ntmw
16.04.2024 13:01, aktualizacja: 22.04.2024 12:55

Muzyka łagodzi obyczaje, ale może je także zaognić lub całkowicie zniszczyć, a jej znaczenie często jest o wiele głębsze, niż się wydaje. Koniecznie sprawdź swoją playlistę, zanim ponownie założysz słuchawki, ponieważ nie każdy kawałek jest dobry. Jaki jest wpływ muzyki? Psychika i zdrowie to nie wszystko!

Jeśli w zależności od humoru wybierasz sobie konkretne piosenki, to mogą one poprawić twoje samopoczucie, ale nie zawsze tak się dzieje. Wiele osób w trudnych momentach łapie się za melancholijną lub wręcz smutną muzykę, która wyraża ich emocje, ale dodatkowo dobija. Tak mocne utożsamienie się z numerem, wcale dobrze nie wpływa na człowieka! Jaka muzyka ma moc? Jak muzyka wpływa na życie? Koniecznie musisz to wiedzieć!

Jaki jest wpływ muzyki na człowieka?

Muzyka to tak naprawdę określona częstotliwość dźwięków, a różne badania naukowe potwierdzają, że ma ona ogromny wpływ na psychikę, mózg, ale także zdrowie i rozwój. Wszystko zależy przede wszystkim od tego, jakich kawałków słuchasz, ponieważ nawet nieświadomie możesz wyrządzać sobie krzywdę. Samo założenie słuchawek i naciśnięcie "play" dla wielu jest formą relaksu, która w ciągu kilku minut poprawia samopoczucie oraz pozwala się wyrazić. Z biologicznego punktu widzenia muzyka wpływa na organizm, a przede wszystkim na tętno, ale także na mózg, który zaczyna lepiej pracować.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Terapia poprzez muzykę to niezwykle modny, ale przede wszystkim skuteczny nurt, który pomaga uporać się z problemami natury zdrowotnej, ale także uczy relaksu i może pozytywnie wpływać na psychikę. Z pewnością masz numer, który kojarzy ci się z pewną osobą, etapem życia lub konkretnym wydarzeniem, które mogą, ale nie muszą być miłe. Obecnie modne szczególnie wśród młodzieży piosenki to głównie rap lub bardzo "depresyjne" numery, które odbijają się na ich spojrzeniu na życie. Widać to nie tylko po ich zachowaniu, ale także wyglądzie odzwierciedlającym słuchaną muzykę, który nie wiele ma wspólnego z indywidualizmem. Temat przybliżyła na TikTok'u @irina.gre:

Jaki jest wpływ muzyki?

Wszystko zależy od tego, czego słuchasz, ponieważ poprzez wybieraną melodię, ale także zawarty w niej tekst, możesz wcale nie czuć się dobrze. Nie bez powodu mówi się, że jest się tym, czym się karmi, a psychika i zdrowie oraz podejście do życia często są warunkowane przez treść piosenek, które tylko na pozór mogą przyjemnie "bujać". Jaka jest najzdrowsza muzyka?

Jaka muzyka dobrze wpływa na mózg?

Z pewnością teraz pomyślisz o muzyce klasycznej, która wcale nie jest nudna. Specjaliści polecają szczególnie tą z epoki baroku, która pomaga w uczeniu się, czyli pobudzaniu do pracy szarych komórek. Jeśli od swojej playlisty czujesz się źle, to koniecznie postaw na muzykę relaksacyjną, a dźwięki śpiewu ptaków lub deszczu z pewnością przyniosą ukojenie. Według badań osoby, które wyróżniają się intelektem, wybierają konkretne gatunki, a należy do nich muzyka elektroniczna, ambient chillout oraz big-band jazz. Wpływ muzyki na życie może sprawić, że nagle zaczniesz czerpać z niego pełnymi garściami!

Źródło artykułu:Biostat
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także