NewsyDostałeś wysoki rachunek za prąd? Sprawdź, czy licznik nie oszukuje

Dostałeś wysoki rachunek za prąd? Sprawdź, czy licznik nie oszukuje

Inflacja nas wszystkich nie oszczędza. Niestety w związku z tym wzrosły również opłaty domowe. Jeżeli jednak w ostatnim czasie dostałeś podejrzanie wysoki rachunek za prąd, to koniecznie skontroluj swój licznik. Czy wiesz, jak to poprawnie zrobić? Podpowiadamy!

Sprawdzanie licznika prądu
Sprawdzanie licznika prądu
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Evgen

W każdym domu powinien znajdować się licznik prądu. Co prawda, obecnie dostawcy odczytują dane zdalnie, ponieważ w większości liczniki są inteligentne, jednak warto również samemu kontrolować stan swojego licznika. Jest to przydatne między innymi w celu sprawdzenia, kiedy przekroczyliśmy limity. Dodatkowo czasami licznik prądu może oszukiwać. Podpowiadamy, jak należy odczytać licznik, oraz o co chodzi z kodami OBIS, wszelkimi oznaczeniami i symbolami na liczniku prądu.

Jakie są rodzaje licznika?

Mimo tego, że zazwyczaj odczytaniem licznika prądu zajmują się fachowcy, to warto również samemu wiedzieć, jak odczytać z urządzenia dane zużycia energii. Zwłaszcza jeśli w ostatnim czasie otrzymałeś wysoki rachunek za prąd. Oczywiście inflacja i podwyżki cen robią swoje, jednak czasami licznik zużycia energii może oszukiwać. W celu odczytania danych na początek należy rozróżnić, jaki dokładnie posiadamy licznik. Może to być licznik indukcyjny, dwukierunkowy, elektryczny, licznik jednofazowy albo trójfazowy. W wielu polskich domach znajdują się jeszcze liczniki indukcyjne, jednak zdecydowanie bardziej popularne i wygodniejsze w użytkowaniu stają się te elektroniczne.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Naturalne zastępniki chemikaliów

Jak odczytać licznik prądu?

Tak naprawdę to, jak odczytać licznik prądu, zależy od jego rodzaju. Jeżeli posiadamy licznik indukcyjny, to w tym przypadku należy od razu pominąć początkowe zera. Następnie stan zużycia podajemy w pełnych kilowatogodzinach. Z kolei jeżeli w twoim domu zamontowany jest licznik elektroniczny lub inteligentny, to wtedy dane pomiarowe wyświetlane są zazwyczaj w lewym górnym rogu licznika. Jeżeli nie możesz odczytać tych danych, to spokojnie. Pamiętaj, że instrukcja znajduje się zazwyczaj na obudowie. Na koniec zostali nam użytkownicy liczników taryfy całodobowej G11. W ich przypadku licznik podaje jedno całkowite zużycie w pełnych kilowatogodzinach. Z kolei w przypadku korzystania z taryf dwustrefowych G12, trzeba odczytać stan licznika dla obu stref, dziennej oraz nocnej.

Rozpoznaj kody OBIS

Jeżeli dostałeś wysoki rachunek za prąd, to koniecznie sprawdź stan swojego licznika. Całkiem możliwe, że dane zużycia energii zostały źle odczytane lub licznik prądu się zepsuł. Skoro już wiesz, jaki posiadasz typ licznika, to warto również wiedzieć, co oznaczają na nim różne kody i symbole. Do rozpoznania tego, co widzimy na liczniku prądu, służą kody OBIS. To międzynarodowy system umożliwiający szybkie odczytanie i interpretacje danych. Pamiętaj, że obudowa liczników powinna zawierać wytłumaczenie, co dany kod dokładnie oznacza. Zazwyczaj możemy spotkać się z kodami:

  • 1.8.0 lub 15.8.0 - oznacza całkowite zużycie energii elektrycznej;
  • 1.8.1 lub 15.8.1 - dostarcza informacji o zużyciu prądu w strefie całodobowej (taryfa G11), szczytowej (taryfa G12 lub G12w) oraz przedpołudniowej (taryfa G13 i C13);
  • 1.8.2 lub 15.8.2 - określa zużycie w strefie pozaszczytowej (taryfa G12 lub G12w) albo szczytowej popołudniowej (taryfa G13 i C13);
  • 1.8.3 lub 15.8.3 - oznacza zużycie energii w pozostałych godzinach doby dla taryfy G13 i C13.

Pamiętaj również, że odczyt licznika prądu należy zawsze zaokrąglić i podawać go w pełnych kilowatogodzinach.

Jak sprawdzić, czy licznik prądu nas oszukuje?

Miej na uwadze, że to urządzenie, jak każde inne — może ulec awarii. W jaki sposób możesz skontrolować, czy twój licznik prądu dobrze działa? Przede wszystkim warto licznik regularnie monitorować. Dodatkowo należy sprawdzać, czy na jego obudowie nie ma widocznych uszkodzeń lub pęknięć. Jeżeli takie się znajdują, to niestety, ale mogą one wpływać na pomiary z licznika.

W celu sprawdzenia swojego urządzenia pomiaru powinieneś przeprowadzić test zużycia energii. Wystarczy, że w tym celu wyłączysz wszystkie urządzenia w domu. Następnie sprawdź, czy twój licznik prądu nadal pokazuje zużycie energii. Jeżeli dane się wyświetlają, to niestety, ale najprawdopodobniej twój licznik cię oszukuje. Pamiętaj, aby awarię licznika koniecznie zgłosić twojemu dostawcy energii.