Balkon i ogródOgródKiedy siać marchewkę? Dobry termin i trik to gwarancja ogromnych plonów

Kiedy siać marchewkę? Dobry termin i trik to gwarancja ogromnych plonów

Kiedy najlepiej siać marchewkę?
Kiedy najlepiej siać marchewkę?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Valerii Honcharuk
28.02.2024 07:30

Temperatury w Polsce nas obecnie rozpieszczają. W powietrzu czuć już wiosnę. Zbliża się więc idealny termin na sianie marchewki. Jej regularne spożywanie ma zbawienne działanie dla zdrowia. Podpowiadamy, kiedy i jak sadzić marchew w ogrodzie.

Marchew to warzywo korzeniowe, które jest powszechnie uprawiane na całym świecie. W Polsce marchewka jest bardzo chętnie spożywana na surowo lub po ugotowaniu. Warzywo to jest popularnym dodatkiem różnych potraw oraz ciast i deserów. Chyba każdy przedszkolak przepada za słynną marchewką z groszkiem. Warto podkreślić, że marchewki są bogate w beta-karoten, który ma ogromne znaczenie w kwestii zdrowia naszych oczu.

Marchew jest również źródłem witaminy K i C, błonnika, potasu oraz manganu. Wiele osób przebywających na diecie na pewno ucieszy fakt, że marchewki są również niskokaloryczne. Warzywo to ma naprawdę wiele zalet. A kiedy należy siać marchewkę? Ogrodniczy eksperci doskonale wiedzą, kiedy marchew jest gotowa do gruntu.

Kiedy siać marchewkę?

Według ogrodniczych ekspertów najlepszym terminem na sianie marchewki jest wczesna wiosna. Wysiew marchwi tak naprawdę możesz rozpocząć już od pierwszej połowy marca. Duże znaczenie będą miały na pewno w tym panujące na zewnątrz temperatury powietrza. Pamiętaj, że sianie marchwi powinno rozpocząć się dopiero, gdy temperatura gleby przekroczy 3 stopnie Celsjusza. To właśnie taki poziom ciepła zapewnia kiełkowanie większości odmian marchewki.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jeżeli jednak obawiasz się, że twoją zasianą marchewkę zniszczą niespodziewane mrozy i zawieje, to najlepiej jeśli zaczniesz wysiew marchwi dopiero od kwietnia. Co ciekawe, część ogrodników sadzi marchewkę dopiero w maju. Jest to jednak ostatni dzwonek na sianie i wiąże się z opóźnionym zebraniem plonów marchewki.

Jak siać marchew?

Sianie marchewki wcale nie jest takie trudne. Jeżeli więc chcesz w swoim ogródku uprawiać to warzywo, to wystarczy, że spełnisz kilka warunków. Jeśli chcesz, aby twoja marchewka szybko i dobrze rosła, to zastosuj pewien ogrodniczy trik. Musisz pamiętać, że marchew powinna być siana stosunkowo płytko. Zasiej więc w swoim ogrodzie marchewkę mniej więcej na głębokości 1-2 centymetrów. Trik ten zapewni ci szybszą gotowość marchwi do zbioru oraz ogromne plony. Niestety wielu ogrodników popełnia w tym względzie błąd.

Skoro już wiesz, kiedy siać marchew, to musisz również pamiętać, aby nieznacznie przysypać nasiona ziemią. Trzeba to jednak robić delikatnie i z rozwagą. Jeżeli zrobisz nad nasionami dużą górę ziemi, to twoja marchewka będzie rosła dłużej i ogólne plony będą słabsze. Pamiętaj również, że marchewka nie lubi ciężkiej oraz ubitej ziemi. Przy sianiu marchewki wystrzegaj się również zbyt żyznej gleby. A kiedy karotka jest gotowa do zbioru? Zazwyczaj możesz zbierać ją już około 12-16 tygodni po wysiewie.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także