DomŁazienkaDrzwi do łazienki muszą otwierać się na zewnątrz. Powód jest szalenie ważny

Drzwi do łazienki muszą otwierać się na zewnątrz. Powód jest szalenie ważny

Kupując drzwi do łazienki koniecznie o tym pamiętaj
Kupując drzwi do łazienki koniecznie o tym pamiętaj
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Александр Трихонюк

12.02.2024 16:40

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wybór drzwi wydaje się łatwy, dopóki nie musimy zdecydować się na te do swojego domu. Wtedy wiele osób zwraca uwagę na drzwi wewnętrzne z drewna, z ościeżnicą, a nawet z lustrem. Te elementy są ważne, ale podczas zakupu drzwi do łazienki szczególnie warto zwrócić uwagę na jeszcze jedną kwestię. Muszą otwierać się tylko w jednym kierunku.

Na rynku drzwi do łazienki są dostępne z szybą, wentylacją, a nawet wejściem dla kota. Te bajery zdadzą się na nic, jeśli nasze drzwi łazienkowe będziemy otwierać do wewnątrz. Nie chodzi tutaj tylko o wygodę, ale o znacznie ważniejszą kwestię, o której mało kto wie. Z jakiego powodu drzwi do łazienki powinny być otwierane na zewnątrz?

Dlaczego drzwi do łazienki powinny otwierać się na zewnątrz?

Z drzwiami łazienkowymi jest bardzo podobnie jak z wejściowymi, które również powinny być otwierane na zewnątrz, a nigdy do wewnątrz. Nasza wygoda ma tutaj znaczenie, ale głównym kryterium zakupu drzwi do łazienki powinno być nasze bezpieczeństwo. Życie pisze niespodziewane scenariusze, a często zdarza się, że osoba znajdująca się w łazience źle się poczuje, a nawet straci przytomność. Wtedy otwarcie drzwi zamykających się do wewnątrz byłoby niezwykle kłopotliwe, aby udzielić drugiej osobie pomocy, a nawet sprawnie się z niej wydostać.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Większa część drzwi łazienkowych w toaletach publicznych otwiera się właśnie na zewnątrz i chodzi tutaj nie tylko o bezpieczeństwo, ale też odpowiednie zagospodarowanie przestrzeni. Dzięki temu nawet w niewielkim pomieszczeniu zmieści się kilka kabin, a drzwi otwierające się na zewnątrz właśnie w tym pomagają. Mało kto zdaje sobie sprawę, że drzwi do łazienek mogą stać się prawdziwą pułapką w naszych domach, jeśli nie zdecydujemy się na odpowiedni model. Jeśli zamykać się będą do wewnątrz, to w sytuacji kryzysowej ciężko będzie nam je otworzyć.

O czym jeszcze pamiętać podczas zakupu drzwi do łazienki?

Drzwi do łazienki otwierające się na zewnątrz to niejedyny istotny element, a równie ważna jest wentylacja. Nie bez powodu niektóre modele drzwi mają zamontowane specjalne otwory, które odprowadzają nadmiar powietrza, a szczególnie wilgoci. Nasze łazienki są niezwykle narażone na rozwój pleśni, a dzięki tym elementom w drzwiach z łatwością jej zapobiegamy. Prawo budowlane również określa to, jakich wymiarów powinny być drzwi łazienkowe, a najlepsze będą te o 80 cm szerokości oraz 200 cm wysokości.

W drzwiach łazienkowych nie może zabraknąć dobrej jakości zamka, który zapewni prywatność, ale też sprawnie będzie można otworzyć go od zewnątrz w kryzysowej sytuacji. Dobrym rozwiązaniem podczas wyboru drzwi do łazienki jest model z mleczną szybą, dzięki której od razu będziemy wiedzieć, czy ktoś jest w pomieszczeniu. Równie ważny jest materiał, z jakiego są zrobione drzwi, a na tym nie należy oszczędzać, kupując drzwi do łazienki chociażby z laminatu.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także