DomŁazienkaDrzwi do łazienki muszą otwierać się na zewnątrz. Powód jest szalenie ważny

Drzwi do łazienki muszą otwierać się na zewnątrz. Powód jest szalenie ważny

Kupując drzwi do łazienki koniecznie o tym pamiętaj
Kupując drzwi do łazienki koniecznie o tym pamiętaj
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Александр Трихонюк
12.02.2024 16:40

Wybór drzwi wydaje się łatwy, dopóki nie musimy zdecydować się na te do swojego domu. Wtedy wiele osób zwraca uwagę na drzwi wewnętrzne z drewna, z ościeżnicą, a nawet z lustrem. Te elementy są ważne, ale podczas zakupu drzwi do łazienki szczególnie warto zwrócić uwagę na jeszcze jedną kwestię. Muszą otwierać się tylko w jednym kierunku.

Na rynku drzwi do łazienki są dostępne z szybą, wentylacją, a nawet wejściem dla kota. Te bajery zdadzą się na nic, jeśli nasze drzwi łazienkowe będziemy otwierać do wewnątrz. Nie chodzi tutaj tylko o wygodę, ale o znacznie ważniejszą kwestię, o której mało kto wie. Z jakiego powodu drzwi do łazienki powinny być otwierane na zewnątrz?

Dlaczego drzwi do łazienki powinny otwierać się na zewnątrz?

Z drzwiami łazienkowymi jest bardzo podobnie jak z wejściowymi, które również powinny być otwierane na zewnątrz, a nigdy do wewnątrz. Nasza wygoda ma tutaj znaczenie, ale głównym kryterium zakupu drzwi do łazienki powinno być nasze bezpieczeństwo. Życie pisze niespodziewane scenariusze, a często zdarza się, że osoba znajdująca się w łazience źle się poczuje, a nawet straci przytomność. Wtedy otwarcie drzwi zamykających się do wewnątrz byłoby niezwykle kłopotliwe, aby udzielić drugiej osobie pomocy, a nawet sprawnie się z niej wydostać.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Większa część drzwi łazienkowych w toaletach publicznych otwiera się właśnie na zewnątrz i chodzi tutaj nie tylko o bezpieczeństwo, ale też odpowiednie zagospodarowanie przestrzeni. Dzięki temu nawet w niewielkim pomieszczeniu zmieści się kilka kabin, a drzwi otwierające się na zewnątrz właśnie w tym pomagają. Mało kto zdaje sobie sprawę, że drzwi do łazienek mogą stać się prawdziwą pułapką w naszych domach, jeśli nie zdecydujemy się na odpowiedni model. Jeśli zamykać się będą do wewnątrz, to w sytuacji kryzysowej ciężko będzie nam je otworzyć.

O czym jeszcze pamiętać podczas zakupu drzwi do łazienki?

Drzwi do łazienki otwierające się na zewnątrz to niejedyny istotny element, a równie ważna jest wentylacja. Nie bez powodu niektóre modele drzwi mają zamontowane specjalne otwory, które odprowadzają nadmiar powietrza, a szczególnie wilgoci. Nasze łazienki są niezwykle narażone na rozwój pleśni, a dzięki tym elementom w drzwiach z łatwością jej zapobiegamy. Prawo budowlane również określa to, jakich wymiarów powinny być drzwi łazienkowe, a najlepsze będą te o 80 cm szerokości oraz 200 cm wysokości.

W drzwiach łazienkowych nie może zabraknąć dobrej jakości zamka, który zapewni prywatność, ale też sprawnie będzie można otworzyć go od zewnątrz w kryzysowej sytuacji. Dobrym rozwiązaniem podczas wyboru drzwi do łazienki jest model z mleczną szybą, dzięki której od razu będziemy wiedzieć, czy ktoś jest w pomieszczeniu. Równie ważny jest materiał, z jakiego są zrobione drzwi, a na tym nie należy oszczędzać, kupując drzwi do łazienki chociażby z laminatu.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także