PoradyDomowe trikiNie wiesz, czy wentylacja działa? Weź kartkę i zrób test

Nie wiesz, czy wentylacja działa? Weź kartkę i zrób test

Teraz już wiem, czy moja wentylacja działa
Teraz już wiem, czy moja wentylacja działa
Źródło zdjęć: © Genialne
11.02.2024 15:32

Mało kto zdaje sobie sprawę, jak ważną rolę odgrywa w naszym domu wentylacja. Te niepozorne kratki w ścianach gwarantują stałą wymianę powietrza oraz zabezpieczają nasze mieszkanie przed nadmiarem wilgoci. Często zdarza się, że wentylacja w wielu pomieszczeniach zawodzi, a wtedy najlepiej sprawdzić to przy użyciu kartki.

Systematyczne wietrzenie mieszkania zda się na nic, jeśli nasza wentylacja nie pracuje, jak powinna. Wtedy bardzo szybko odczujemy jej negatywne skutki, a szczególnie dotyczy to łazienek oraz kuchni, gdzie odprowadzanie zapachów i wilgoci jest konieczne. Zbyt wysoka wilgoć sprzyja powstawianiu pleśni, która szybko pojawia się na ścianach w formie brunatno-zielonych kropek. Wygląda to nie tylko źle, ale też szkodzi naszemu zdrowiu. Złap za kartkę i sprawdź wentylację, a szybko się zdziwisz.

Jak sprawdzić, czy wentylacja działa?

Kratka wentylacyjna to nie ozdoba, a wiele osób właśnie w ten sposób ją traktuje, całkowicie zapominając o jej funkcji. Warto pamiętać o regularnym czyszczeniu wentylacji, ponieważ zgromadzony na jej powierzchni kurz mocno ogranicza przepływ powietrza. Raz na jakiś czas należy ją przetrzeć, a nawet zdemontować i porządnie wyczyścić z brudu. Dzięki temu mamy pewność, że w naszym domu nie zagości wilgoć, ale to nie wszystko, co możesz zrobić w kwestii odpowiedniej wentylacji.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Regularne sprawdzanie przepływu powietrza przez kratkę wentylacyjną to podstawa, a przykładanie do niej rąk wcale nie zweryfikuje tego, czy działa, jak należy. O wiele lepiej sprawdzi się do tego najzwyklejsza kartka papieru. Wystarczy zbliżyć ją tylko do wentylacji. Kratka odprowadzająca powietrze powinna zassać papier. Problem zaczyna się, kiedy kartka spada na ziemię. Taki sposób zaproponowała na swoim Instagramie @grovehousereno:

Co zrobić z niedziałającą wentylacją?

Panika nie jest nigdy dobrym rozwiązaniem i z pewnością nie wywietrzy twojego domu. O wiele lepiej będzie, jeśli weźmiesz się do pracy i wyczyścisz wszystkie kratki z zalegającego na niej brudu. Najczęściej to właśnie on sprawia, że wentylacja nie działa. Kratkę bez problemu można usunąć ze ściany samodzielnie, ale jak skutecznie pozbyć się brudu, przez który wentylacja nie działa prawidłowo?

To proste, a wystarczy zacząć od przetarcia elementu "na sucho", dzięki temu pozbędziemy się nadmiaru kurzu. Dopiero potem trzeba namoczyć kratkę w wodzie, aby zgromadzony w jej powierzchni brud, a być może i pleśń znikły. Płyn do mycia naczyń i ocet to znakomite środki, dzięki którym wentylacja zacznie spełniać swoje działanie. Wtedy warto powtórzyć test z kartką papieru, a jeśli nadal nie ma w pomieszczeniu przepływu powietrza, wezwać fachowca.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także