Szokujące doniesienia. Dostępu do łazienki nie ma ponad 2 mln Polaków. Najgorzej jest w jednym regionie
W całej Polsce jest aż 2,3 mln Polaków, którzy nie mają łazienki w domu lub mieszkaniu. Problem zaobserwowano szczególnie w jednym regionie, gdzie brak podstawowego pomieszczenia w domu to nic nadzwyczajnego. Ludzie przyzwyczaili się do takich warunków życia, podczas gdy inni nie wyobrażają sobie takiej codzienności.
21.11.2023 13:34
To normalne, że nie każdy dom jest wyposażony w tym samym stopniu, są jednak pewne standardy, których ciężko się wyrzec. Jednym z nich jest łazienka z bieżącą, ciepłą wodą i choć wydaje nam się, że to absolutne minimum, to ponad dwa miliony mieszkańców naszego kraju nie ma tego "luksusu". W 2021 roku przeprowadzono Spis Powszechny, gdzie Główny Urząd Statystyczny opublikował wyniki na temat udziału mieszkań i domów, które mają czynny dostęp do łazienki, toalety i bieżącej wody. Aż ciężko uwierzyć w te liczby!
2,3 mln Polaków nie ma dostępu do toalety
Dane pochodzące z GUS jasno wskazują, że ponad 2,3 mln ludzi nie ma dostępu do toalety. Na 13,4 mln mieszkań w naszym kraju, aż 900 tys. nie ma łazienki. W tym momencie warto przypomnieć sobie serial komediowy, gdzie główną rolę odgrywał Andrzej Grabowski. Mieszkańcy tamtej kamienicy często miewali spotkania pod wspólną toaletą na korytarzu. Wtedy wydawało się to śmieszne, lecz okazuje się, że serial jest odzwierciedleniem standardów w starszych budynkach mieszkalnych.
Gdzie sytuacja jest najbardziej dotkliwa? Problem sięga terenów, które dawniej były pod zaborem rosyjskim. Wyszczególniamy trzy gminy (Rybczewice, Wysokie i Wojcieszków), gdzie na 10 mieszkań 4 z nich są pozbawione toalety. Jak widać, te miejscowości do tej pory nie wymazały przerażającej przeszłości, a naleciałości ze wschodu są nadal odczuwalne.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Pozostałości po PRL
Jeśli zagłębimy się w temat mieszkań i domów bez dostępu do toalety, zauważymy, że sytuacja jest bardziej dotkliwa, niż nam się wydaje. Każda część kraju boryka się z niedoposażonymi mieszkaniami. Stalowa Wola, Puławy czy Białystok to miasta, gdzie bloki są pozostałością po władzach II RP i PRL-u, a więc brak łazienki w mieszkaniu nie jest niczym nadzwyczajnym.
Być może ta liczba jest jeszcze wyższa, zwłaszcza na wsiach, gdzie domy często pamiętają wiele pokoleń wstecz. Brak ciepłej wody, toalety i łazienki to standard, z jakim mierzy się wiele rodzin. Część z was może powiedzieć, że zbudowanie łazienki w domu to priorytet, lecz stare budynki nie są gotowe na generalną przebudowę systemu wodociągowego. Druga sprawa to wysokie koszty uposażenia łazienki, które przerastają mieszkańców.