Dziwiłam się, że ptaki omijają mój karmnik. Wszystko przez prosty błąd
Zimą dokarmianie ptaków to częsta praktyka. Jeśli zależy ci na tym, by ptaki czuły się bezpiecznie w karmniku, koniecznie przemyśl jego wygląd. Czasami mimo dobrych chęci w domku nie ma ani jednego gościa, a powodem są odstraszające elementy. Podpowiemy ci, czego unikać podczas budowy karmnika, by ptaki chętnie go odwiedzały.
04.12.2023 12:09
Ostatnie dni obfitują w mocne opady śniegu, przez co wiele zwierząt zostało odciętych od źródeł pożywienia. Jednym z gatunków narażonych na głód, są ptaki. Zimą mogą one liczyć na łaskę ludzi, którzy je dokarmiają. Dla nas wysypanie garści ziaren to nic, a małe zwierzątka mają dzięki temu pożywienie na następne dni. Zrobienie karmnika jest banalnie proste, lecz trzeba wiedzieć, jak powinien wyglądać, by ptaki nie bały się do niego zaglądać.
Budowa karmnika dla ptaków to bułka z masłem!
Jeśli zależy ci tylko na dokarmianiu, a względy estetyczne są dla ciebie mało istotne, to koniecznie wykonaj prosty karmnik z wykorzystaniem dużej plastikowej butelki. Jego przygotowanie jest zupełnie darmowe i banalnie proste! Poniżej znajdziesz wideo, na którym krok po kroku wyjaśniamy, jak go wykonać.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Minusem takiego karmnika jest mało estetyczny wygląd, dlatego warto pomyśleć nad zbudowaniem ładnego i trwałego domku dla ptaków. Ważne by miał on daszek i zabezpieczone boki, dzięki którym ziarna nie będą wypadać z budki. Do wykonania najlepiej użyć drewna, które po skręceniu będzie niezwykle trwałe.
Jeśli chcesz go ozdobić i myślisz o malowaniu, wstrzymaj się z użyciem jaskrawych i połyskujących kolorów. Jeśli pomalujesz elementy na metaliczny kolor, światło będzie się od nich odbijać, a ptaki będą się bać konfrontacji z nieznanym obiektem. Podobnie w przypadku jaskrawych kolorów, które również je odpychają.
Na jaki kolor pomalować karmnik? Ptaki preferują różne barwy
Według badań ornitologów ptaki boją się jaskrawych barw, gdyż te w przyrodzie są najczęściej znakiem ostrzegawczym. Wszystkie neutralne odcienie zieleni, brązu, fioletu są przez nie akceptowalne. Stronią natomiast od żółci i czerwieni. Niektóre gatunki szczególnie upodobały sobie pewne barwy. Dla przykładu szczygły ciągnie do bieli, rudziki do czerni, a sikory modre i bogatki lubią zieleń.
Warto zaznaczyć, że ptaki widzą barwy w innym wydaniu niż ludzie. Kolory są dla nich bardziej wyraziste, widzą również w UV. Decydując się na malowanie karmnika, trzeba myśleć o tym czy ptaki będą się w nim dobrze czuć, zamiast tym, czy budka będzie pasować do wystroju podwórka.