Ile dziecko może spędzić przed ekranem? To ma wpływ na rozwój mózgu
Małe dzieci coraz częściej korzystają z internetu. Maluchy bardzo szybko uczą się obsługi telefonu, jeszcze przed opanowaniem umiejętności pisania i czytania. Rodzice często ulegają i dają dziecku swojego smartfona, by mogło obejrzeć bajkę czy zagrać w grę. Jeśli malec codziennie przebywa przed ekranem, może dojść do niebezpiecznego uzależnienia, które będzie powodować problemy wychowawcze i psychologiczne.
10.01.2024 | aktual.: 10.01.2024 15:13
Niech pierwszy rodzic rzuci kamieniem, który kiedyś nie dał dziecku telefonu, by mieć choć trochę czasu dla siebie. Malec zainteresowany kreskówką czy grą będzie zajęty, a rodzice w tym czasie mogą zrobić coś w spokoju. Niestety takie działanie może być nieco niebezpieczne, gdyż dzieci bardzo szybko wpadają w uzależnienie od internetu. Rodzi się z tego poważny problem, który niekiedy wymaga pomocy ze strony specjalisty.
Czy dzieci powinny korzystać z internetu?
Badania pokazują, że aż 20% dzieci w wieku 1-2 lata ma łatwy ułatwiony dostęp do internetu. Im starsze, tym wskaźnik znacząco rośnie. Maluchy chłoną wiedzę jak gąbka, a obsługa telefonu to dla nich pestka. Niestety spędzanie długiego czasu przed ekranem może znacząco wpłynąć na ich psychikę. Według lekarzy, dziecko do lat dwóch nie powinno mieć żadnego kontaktu z telewizją i internetem. Nadmiar bodźców może zniekształcić ich światopogląd.
Starsze dzieci, do lat pięciu mogą przebywać przed ekranem maksymalnie godzinę dziennie, lecz powinno być to pod pełnym nadzorem rodzica. Między szóstym a dwunastym rokiem życia zaleca się, by dziecko spędzało przed ekranem maksymalnie dwie godziny dziennie. Lecz i w tym wypadku rodzice powinni mieć pełną kontrolę nad tym, co ogląda malec. Gry wideo czy różnego rodzaju kreskówki są najczęściej wypełnione przemocą, której nie powinno doświadczać dziecko.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak wpływ mają urządzenia cyfrowe na mózg dziecka?
Nie od dziś wiadomo, że mózg to bardzo elastyczny organ, który potrzebuje ciągłej stymulacji. Przez całe życie zachodzi w nim mnóstwo przemian. Pierwsze lata życia są najistotniejsze! Dziecko musi poznawać świat wszystkimi zmysłami, a internet mu to uniemożliwia. Ciągłe przebywanie przed ekranem niesie ze sobą mnóstwo negatywnych skutków jak uzależnienie, nadmierne pobudzenie, agresja czy utrata kontaktu z bliskimi.
Kiedy twoje dziecko zaczyna dorastać, ustal jasne zasady korzystania z urządzeń elektronicznych. Mogą być to wyznaczone godziny na korzystanie z internetu czy kontrola rodzicielska na urządzeniach mobilnych. Jeśli chcesz, by malec miał zdrową relację z internetem, nie dawaj mu złego przykładu. Skoro matka i ojciec non stop spędzają czas na telefonie, dziecko będzie domagało się tego samego. Zamiast rozrywki w postaci bajki na telefonie zorganizuj mu czas w inny sposób: zabierz do parku, zagraj w grę planszową czy zaplanuj kreatywną wycieczkę po okolicy.