Gdy telefon zamula, stosuję patent. Kilka kliknięć i śmiga jak nowy
Telefon, który się zacina, potrafi doprowadzić do białej gorączki. Zawieszanie się aplikacji i całego systemu operacyjnego to wina wielu czynników, na które często nie mamy wpływu. Mimo to istnieje jedna funkcja, która pozwala na oczyszczenie telefonu ze zbędnej pamięci podręcznej. Kilka kliknięć, a smartfon będzie działał jak nowy.
06.02.2024 | aktual.: 25.10.2024 10:27
Smartfony z oprogramowaniem Android mają tendencję do odkładania tzw. pamięci podręcznej (inaczej pamięci cache), która powoduje spowolnienie działania systemu operacyjnego. Telefon, który się zacina, zaczyna nas irytować, a w kryzysowych sytuacjach myślimy o wymianie sprzętu. Nim to zrobisz, spróbuj wyczyścić pamięć podręczną. Możliwe, że smartfon zacznie działać jak wcześniej!
Telefon zamula? Możliwe, że to problem z pamięcią
Każdy smartfon ma dwa rodzaje pamięci: podręczną i zapasową. Ta pierwsza to wszelkie dane z aplikacji, które zapisują się wraz z używaniem aplikacji. Dzięki niej aplikacje na telefon działają bez pytania o ciągłe zezwolenia na użycie zasobów. Bez tego korzystanie z programów byłoby znacznie utrudnione.
Pamięć zapasowa to cały system operacyjny, zdjęcia czy różnego rodzaju pliki. Obie są potrzebne, lecz czasami nadmiar zgromadzonych danych bywa obciążający dla telefonu, co skutkuje spowolnionym działaniem urządzenia. Jedynym rozwiązaniem jest oczyszczenie pamięci podręcznej. Wystarczy kilka kliknięć, by pozbyć się problemu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak wyczyścić pamięć podręczną w systemie Android?
Jeśli masz telefon z oprogramowaniem Android, ten poradnik jest dla ciebie. Pamięć podręczna jest potrzebna, lecz nagromadzenie zbyt wielu danych prowadzi do przeciążenia systemu. Czasami bywa tak, że jakaś aplikacja już dawno została odinstalowana, a resztki jej danych są dalej w telefonie. Aby się ich pozbyć, wystarczy postępować według poniższej instrukcji.
Telefon się zacina? Zacznij od wejścia w ustawienia telefonu. Szukamy tam zakładki "Aplikacje" lub "Pamięć i Aplikacje". Kiedy mamy je na celowniku, należy kliknąć wybraną aplikację, której chcemy się pozbyć z pamięci. Następnie wybieramy polecenie "Wyczyść pamięć podręczną" i postępujemy tak z każdą apką. Warto pamiętać, że usunięcie danych spowoduje, że program będzie prosił nas o ponowne zalogowanie. Nie będzie możliwe automatyczne wypełnianie pól tekstowych (to właśnie jedna z funkcji pamięci podręcznej). Jeśli zależy nam na takich funkcjach, lepiej powstrzymać się od czyszczenia pamięci w często używanych apkach.
Co robić, gdy telefon nadal się zacina?
Zwolnienie pamięci powinno poprawić działanie systemu operacyjnego i upłynnić działanie telefonu. Jeśli jednak smartfon w dalszym ciągu jest spowolniony, możliwe, że trzeba podjąć bardziej radykalne kroki. Zacznij od usunięcia niepotrzebnych zdjęć, wideo, dokumentów czy nieużywanych aplikacji. Jeśli to nie pomoże, zastanów się nad przywróceniem telefonu do ustawień fabrycznych. Smartfon przejdzie całkowity reset, co oznacza usunięcie wszystkich aplikacji czy zdjęć. Telefon będzie dosłownie jak po wyjęciu z pudełka. Jeśli zależy ci na plikach, koniecznie wykonaj kopię zapasową na dysku internetowym lub innym urządzeniu.