PoradyOrganizacjaPraktycznie każdy ma ten przycisk na klawiaturze. Tylko garstka osób wie, jak go użyć

Praktycznie każdy ma ten przycisk na klawiaturze. Tylko garstka osób wie, jak go użyć

Przycisk z logo Windows.
Przycisk z logo Windows.
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | wachiwit

26.01.2024 13:50, aktual.: 26.01.2024 17:14

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Zerkając na klawiaturę laptopa czy też komputera stacjonarnego, możesz dostrzec przycisk z logo "Windows". Cztery małe okienka to symbol systemu operacyjnego Microsoft, który jest z nami od przeszło 30 lat. Jego wprowadzenie było prawdziwą innowacją w świecie komputerów. Obecnie każdy go zna, a mimo to większość nie ma pojęcia, co oznacza przycisk z logo. Znasz jego ukryte znaczenie?

Pierwszy system operacyjny "Windows 95" wprowadził takie elementy jak koncepcję pulpitu, pasek zadań, menu Start i ikony aplikacji. Wszystko po to, by ułatwić nawigację i obsługę komputera. Popularny przycisk z logo miał kiedyś za zadanie przenosić nas do menu. Teraz również spełnia tę rolę, lecz poza tym ma znacznie więcej przydatnych funkcji.

Skróty klawiszowe, które ułatwią ci pracę

Klawisz z logo to genialny łącznik między różnymi funkcjami komputera. Zaraz zdradzimy ci kilka niezawodnych trików, z wykorzystaniem tajemniczego przycisku. Ułatwią pracę, pomogą zachować prywatność i zapewnią ci należyty komfort pracy, gdy tylko zaczniesz je praktykować.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zacznij od skrótu klawiszowego "Windows + L". Po wciśnięciu obu przycisków w tym samym momencie ekran zostanie zablokowany. Funkcja przydaje się w pracy, gdy po odejściu od biurka nie chcesz, by ktoś zaglądał w twój komputer. Blokadę zwalnia jedynie ponowne wpisanie hasła. Kolejna funkcja to "Windows + strzałka w bok" który pozwoli podzielić ci ekran na kilka okien, które muszą być widoczne w tym samym momencie. Dzięki tej funkcji możesz układać widoki w dowolnych kierunkach. Niestety ten trik działa jedynie na komputerach z oprogramowaniem Windows 10, więc starsze modele mogą być pozbawione tej funkcji.

Klawisz Windows i jego funkcje

Kiedy klikniesz równocześnie na "Windows + E" otworzy się podgląd dysku. To praktyczna funkcja, która za jednym zamachem pozwala oszczędzić nam kilka sekund na zmianę okien. "Windows + A" pozwoli otworzyć centrum akcji, "Windows + H" rozpoczyna dyktowanie, a "Windows + T" pomoże przełączać się między aplikacjami na pasku zadań.

Każda klawiatura jest wyposażona w tysiące skrótów, które mają pomagać w codziennym użytkowaniu komputera. Pewnie nie raz zdarzyło ci się przycisnąć coś przez przypadek i nagle otworzyła się nieznana funkcja komputera, która co najmniej cię przeraża. Zapewne to wynik jakiejś kombinacji klawiszowej. Najważniejsze to wrócić do stanu początkowego, by przypadkiem nie usunąć ważnych plików czy całkowicie nie zablokować ekranu początkowego. Jeśli tak się stanie, może się okazać, że niezbędna będzie pomoc informatyka, który poradzi sobie z twoim problemem.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także