Przechowujesz czosnek w lodówce? Nic dziwnego, że jest gorzki
To aromatyczne warzywo znają wszyscy, ale nie każdy wie, jak je przechowywać, aby nie straciło smaku i właściwości. Przez ten popularny błąd czosnek nie nadaje się do jedzenia.
Czosnek to podstawa wielu potraw, ponieważ nadaje im wyrazistego i pikantnego smaku. Już kilka ząbków potrafi zrobić ogromną różnicę. Jednak często mamy problem z jego przechowywaniem. W efekcie staje się gorzki i psuje smak dania. Jednak w łatwy sposób można temu zapobiec.
Dlaczego czosnek staje się gorzki?
Winowajcy w zmianie smaku, tego warzywa, należy szukać w niewłaściwym przechowywaniu. Bardzo często czosnek znajdujący się w sklepach jest również źle eksponowany. Jednak prawda jest taka, że podczas robienia zakupów nie rozpoznamy gołym okiem gorzkiego egzemplarza.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Nie wyrzucaj skórek z pomarańczy i cytryny, a użyj ich ponownie.
Ogromny wypływ na to mają skrzynie, w jakich leży warzywo. Powinny być przewiewne, ponieważ w innym przypadku czosnek zacznie gnić. Jednak nie tylko sprzedawcy mają za uszami, ale także i my. W domach trzymamy warzywo w szczelnie zamkniętych opakowaniach, które przyczyniają się do gorzkiego smaku czosnku.
Dobrym rozwiązaniem nie jest także przechowywanie go w lodówce. Bardzo często poprzez niską temperaturę warzywo wietrzeje, tracąc aromat.
Jak właściwie przechowywać czosnek?
Na początek trzeba znaleźć dobre miejsce, które powinno być przede wszystkim przewiewne. Dlatego najlepiej wybrać pomieszczenie, w którym będzie panowała temperatura pokojowa. Nie wolno kłaść główek na słońcu, ponieważ zaczną one wtedy kiełkować. W efekcie stracą swój cały smak oraz świeżość.
Dlatego po zakupie czosnku należy umieścić go w papierowej torbie z dziurkami lub w koszyku na warzywa. Dzięki temu z pewnością pozostanie świeży na długo i nie straci walorów smakowych.
Pozostałe sposoby na świeży czosnek
Czosnek w zalewie to smakowita propozycja, która z pewnością idealnie sprawdzi się w wielu domach. Warzywo można umieścić w oleju, solance lub occie (wszystko zależy od naszej wyobraźni). Wielu stosuje również rozmaite przyprawy, które podbijają smak czosnku, a są to m.in. zioła prowansalskie lub dalmatyńskie, słodka papryka lub rozmaryn.
Czosnek w oliwie to alternatywna propozycja, ale warto przed tym posiekać warzywo na drobno. Dzięki temu oszczędzimy sobie pracy oraz nerwów, a to w kuchni najważniejsze. Jednak trzeba zjeść go o wiele szybciej niż czosnek w zalewie.
Mrożenie czosnku przedłuży jego świeżość nawet na rok! Wystarczy owinąć folią spożywczą obrane ząbki, a następnie włożyć do zamrażalnika. Dzięki temu będzie zawsze aromatyczny i gotowy do użycia.
Suszenie to kolejna metoda, którą wykorzystywały już nasze babcie. Ważne w tym sposobie jest to, aby wybrać do tego suche oraz przewiewne miejsce w domu. Jeśli sami wyhodowaliśmy czosnek, to wystarczy obciąć jego korzenie, a następnie zawinąć w warkocze. Dopiero na koniec można podwiesić czosnkowy sznur pod sufitem, a z pewnością zachowa świeżość na długi czas.