Dżdżownice w ogrodzie to nie wrogowie. Zobacz, jak wpływają na glebę
Są długie, obślizgłe i na pierwszy rzut oka bardziej budzą odrazę, niż sympatię. Dżdżownice w ogrodzie nie są jednak szkodnikami, wręcz odwrotnie -pozytywnie działają na glebę. Dowiedz się, co jeszcze dobrego potrafią zrobić i dlaczego warto się z nimi "zaprzyjaźnić."
Obecność tych robaków w ziemi jest nieoceniona, dlatego nie powinniśmy reagować lękiem, kiedy je zobaczymy. Nie wolno się też ich pozbywać. W Polsce spotykamy się z dwoma ich rodzajami. Są to odpowiednio: dżdżownice kompostowe oraz ziemne. Dowiedz się o nich więcej.
Jak dżdżownice w ogrodzie wpływają na glebę?
Są nieocenione, ponieważ sprawiają, że w bardzo krótkim czasie kondycja gleby znacznie się polepsza (dochodzi do jej spulchnienia). Nie musimy zatem robić tego ręcznie. Dzieje się tak za sprawą korytarzy, które drążą dżdżownice. To sprawia, że ziemia się dotlenia i nawadnia, dając tym samym dobre warunki pod wszelką uprawę.
Jednak to nie koniec zalet. Dżdżownice wydalają też składniki pokarmowe, które są dobrze przyswajalne przez rośliny, a dzięki temu one lepiej rosną. Mało tego, ich obecność pomaga też minimalizować rozprzestrzenianie się chorób roślin. Wszystko za sprawą tego, zjadają z ziemi opadłe pozostałości chorych egzemplarzy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Triki z roślinami, które każdy może zrobić w domu
Chcesz mieć dżdżownice w ogrodzie? Lepiej tego unikaj!
Miej na względzie, że to jakie nawozy stosujesz do uprawy swoich roślin, ma znaczenie nie tylko dla nich samych, ale też dżdżownic. Sztuczne nawozy i środki do pielęgnacji nie przyciągną nowych dżdżownic do ogrodu. Stosowanie ich może nawet doprowadzić do śmierci dżdżownic. Dlatego weź to pod uwagę.
Najlepiej wybierać naturalne i ekologiczne nawozy. Wiele z nich możesz zrobić samodzielnie metodą zero waste, choćby stosując: skorupki jajek, skórki z banana, fusy z kawy, ekstrakt z herbaty i wiele innych produktów. Wszystkie te składniki masz w domu pod ręką i możesz z nich korzystać wedle potrzeby.
Rób też ściółkowanie m.in. kompostem lub słomą. To ochroni nie tylko dżdżownice, ale też ich kokony, przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. W ten sposób poprawisz wilgotność gleby oraz zwiększysz ilość próchnicy. Teraz już wiesz, co zrobić, aby zadbać o swój ogród i zwiększyć w nim obecność dżdżownic.