Ile dać księdzu podczas kolędy? Duchowny z TikToka radzi przygotować 3 koperty
Słynne "koperty" podczas kolędy, to jeden z kontrowersyjnych tematów. Część osób uważa, że duchowni nie powinni przyjmować datków, zaś drudzy sądzą, że to forma "napiwku" od parafian. Głos w sprawie zabrał ks. Sebastian Picur, popularny tiktoker.
29.12.2023 10:00
Poświąteczna wizyta duszpasterska, to jedno z najważniejszych wydarzeń w kalendarium praktykującego katolika. W trakcie wizyty ksiądz święci domostwo i domowników. Wielu z nas skrupulatnie przygotowuje się do tych odwiedzin. Pieczemy ciasta, sprzątamy mieszkania i... szykujemy koperty z pieniędzmi.
Datek pieniężny wywołuje duże kontrowersje. Wiara nic nie kosztuje. To kwestia duchowa. Ksiądz nie ma prawa wymagać od nas pieniędzy. Mimo to, wielu z nich zachowuje się, jakby oczekiwało na kopertę. Co zrobić w takiej sytuacji? Czy musimy wręczać księdzu pieniądze? Ks. Sebastian Picur, popularny tiktoker-duchowny postanowił rozwiać wszelkie wątpliwości.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Internauci nie pozostawiają złudzeń. Chodzi o pieniądze
Kapłaństwo to kwestia powołania. Duchowni pragną szerzyć słowo boże, a po złożonych ślubach muszą trzymać się ścisłych zasad. Księża powinni być skromni, bogobojni i uczciwi. Nie mogą wymagać od nas datków — czy to na kościół, czy podczas kolędy. Tak jest w teorii. W praktyce wielu z nich nie ukrywa, że chodzi im o pieniądze.
"U nas ksiądz wyczytywał kto nie dał, a jak chodzi po kolędzie to z listą kto ile dał w poprzednich latach" – czytamy w komentarzach pod filmikiem opublikowanym przez ks. Picura. Duchowny postanowił zabrać głos. - Już wam spieszę z podpowiedzią, aby jak najlepiej, jak najtaktowniej i jak najpraktyczniej podejść do sprawy — wyjaśnia.
Ksiądz wytłumaczył, że datek nie jest obowiązkowy. Chęć wręczenia koperty powinna wypływać od nas i nie może być narzucona przez duchownego. Kwota, jaka miałaby znajdować się w kopercie, nie powinna nadwyrężać naszego budżetu domowego. Tiktoker dodał, że istnieje jeszcze jedno rozwiązanie, które powinno zadowolić duszpasterza.
Trzy koperty zamiast jednej. Ksiądz wyjaśnia, co włożyć do koperty
Tym rozwiązaniem są trzy koperty. W każdej z nich powinna znajdować się intencja, np. modlitwa za duchownego, częstsze uczestniczenie w mszy świętej, czy codzienna modlitwa. Ksiądz zaznaczył, żeby pozwolić duchownemu na samodzielny wybór jednej. z kopert. Użytkownicy TikToka nie kryli zdziwienia. Wielu z nich uważa, że takie rozwiązanie mogłoby się nie spodobać się duszpasterzowi. - Pieniądze są ważne, ale nie są najważniejsze. Dla nas, dla księży, najważniejsze jest spotkanie z wami, modlitwa i błogosławieństwo — tłumaczy.