ZagadkiPodchwytliweIle waży cegła? Nie kłóć się, jeśli też tak odpowiedziałeś

Ile waży cegła? Nie kłóć się, jeśli też tak odpowiedziałeś

Ta zagadka jest o wiele trudniejsza niż się wydaje
Ta zagadka jest o wiele trudniejsza niż się wydaje
Źródło zdjęć: © Canva | Genialne
15.12.2023 15:55, aktualizacja: 15.12.2023 19:55

Widząc treść zagadki, wielu już z pewnością podało odpowiedź. Jednak czy jest ona poprawna? Logiczne myślenie często nie jest tak oczywiste, jak mogłoby się wydawać. Ta zagadka jest tego najlepszym przykładem, dlatego ponownie ją przeczytaj i podaj wynik dopiero wtedy, kiedy dobrze go przemyślisz. Czy nadal jest on taki sam?

Ta łamigłówka to prawdziwy sprawdzian dla mózgu i nie każdy zda go śpiewająco. Nic dziwnego, ponieważ tak naprawdę mało kto zastanawia się nad poprawną odpowiedzią. Jeśli od razu stwierdziłeś, że cegła waży 1,5 kg, to jesteś w błędzie. Koniecznie sprawdź, dlaczego ta zagadka logiczna jest tak trudna.

Ile waży cegła? Ta zagadka miażdży tęgie umysły

Bardzo często nie mamy czasu na rozwiązywanie zagadek, które wymagają od nas choćby najmniejszego wysiłku intelektualnego. Nic w tym dziwnego, ponieważ większość z nas jest zmęczona codziennymi obowiązkami, a na dodatek internet jest źródłem odpowiedzi na trapiące nas pytania. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości, to wyszukiwarka internetowa rozwiewa je w kilka sekund. Przyzwyczailiśmy się więc do tego, aby wszędzie tam, gdzie tylko się da, iść na łatwiznę.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Kiedy mamy do czynienia z zagadkami matematycznymi, sprawa jest prosta, ponieważ wystarczy znać zasady kolejności wykonywania działań, które sprawnie i bez nerwów doprowadzają nas do poprawnego wyniku. Jednak w przypadku tej łamigłówki jest o wiele trudniej, przez co wielu poszukuje odpowiedzi w oparciu tylko o logiczne myślenie. Jest to błąd, ponieważ rozwiązanie jest na wyciągnięcie ręki, a wystarczy tę zagadkę rozpisać w formie równania matematycznego. To o wiele lepsze wyjście niż twarde stanie przy odpowiedzi, że cegła waży 1,5 kg.

Jak rozwiązać tę zagadkę?

Do tego potrzebna będzie kartka i długopis, ponieważ musimy treść zagadki rozpisać w formie działania matematycznego. Wiele osób do tej pory w myślach widziało ją tak 1 kg + 0,5 kg = 1,5 kg, co według nich było poprawne i stanowiło jedyne słuszne rozwiązanie zagadki. To błąd, a zaraz przekonasz się, że nie miałeś racji.

W naszej zagadce niewiadomą jest waga cegły, którą można oznaczyć literą "x". Idąc tą drogą, całe równanie należy zapisać jako, x = 1 kg + 1/2 x kg. Jest to zagadka zapisana matematycznie, a "x" znajdujący się przy ułamku to nic innego jak pół cegły z treści łamigłówki.

Zagadka z wagą cegły wywołuje ogromne spory i dyskusje
Zagadka z wagą cegły wywołuje ogromne spory i dyskusje © Freepik

Teraz z pewnością wielu nie wie, co dalej zrobić, a wystarczy wrócić pamięcią do szkoły podstawowej. 1/2 x kg musi zostać przeniesiona z prawej na lewą stronę działania. Istotne jest to, aby zmienić znak z dodawania na odejmowanie, ponieważ w przeciwnym razie się pomylimy. Dzięki temu otrzymujemy tak wyglądające działanie x - 1/2 x kg = 1 kg, które jest o wiele łatwiejsze do dalszego główkowania.

Teraz pozostaje wykonać odejmowanie, ponieważ nie ma w poniższym przykładzie innych działań z pierwszeństwem. Dzięki temu uzyskamy 1/2 x kg = 1 kg, co już przybliża nas do rozwiązania tej zagadki. W kolejnym kroku mnożymy działanie przez 2, co rozwiązuje nam "x". Według tych obliczeń "x", czyli waga cegły, wynosi równe 2 kg.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także