ZagadkiPodchwytliweIluzja, która skłóciła internautów. A ty co widzisz? Kostkę siana czy dziurę?

Iluzja, która skłóciła internautów. A ty co widzisz? Kostkę siana czy dziurę?

Co widzisz na obrazku?
Co widzisz na obrazku?
Źródło zdjęć: © Tik Tok

11.12.2023 15:25, aktual.: 12.12.2023 12:41

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Iluzje optyczne udowadniają, że wzrok potrafi spłatać figle. Na TikToku pojawiło się zdjęcie, które podzieliło internautów. Część z nich widzi na nim kostkę siana, a część dziurę. Do której grupy należysz? Która odpowiedź jest prawidłowa? Podpowiadamy.

Tik Tok to najpopularniejsza aplikacja na świecie. Użytkownicy co chwilę publikują filmy na każdy możliwy temat. Często są to treści edukacyjne, a nawet łamigłówki. Jedna z nich podzieliła internautów, choć opublikowano ją już dwa lata temu.

@unseenillusions to popularny profil, na którym znajduje się mnóstwo łamigłówek, a także iluzji optycznych. Jedna z nich podzieliła internautów, bowiem każdy z nich widzi na niej co innego. Co faktycznie znajduje się na zdjęciu? Która odpowiedź jest prawidłowa? Wyjaśniamy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Kostka siana czy dziura? Iluzja optyczna podzieliła internautów

Złudzenie optyczne to błędna interpretacja obrazu przez mózg. Wpływa na to wiele czynników, takich jak kontrast, cień czy podmiana kolorów. Nawet niewielka zmiana może wprowadzić w błąd. Co zabawne, choć obraz wszędzie wygląda tak samo, każdy z nas odbiera go inaczej.

Jedną z takich iluzji optycznych jest ta, którą opublikowano na tiktokowym profilu @unseenillusions. Choć od publikacji filmiku minęły już dwa lata, nadal wywołuje on skrajne emocje. Część internautów uważa, że na zdjęciu widoczne jest siano, a część, że jest to dziura w trawie. Pojawiły się też głosy, że na pierwszy rzut oka na ilustracji widoczna jest dziura, jednak po przyjrzeniu widać, że to snopek siana.

Co tak naprawdę widać na obrazku? Nie ma poprawnej odpowiedzi. Ilustracja została zaprojektowana w taki sposób, aby móc odbierać ją na kilka różnych sposobów. Wszystko zależy od tego, pod jakim kątem analizujemy ilustrację. Po dokładnym przyjrzeniu okazuje się, że widać na niej zarówno snopek siana, jak i dziurę.

Mózg i oczy nas oszukują

Narząd wzroku jest doskonały — o ile nie borykamy się z poważną wadą. Zapominamy jednak, że oczy to tylko narzędzie, a prawdziwe "widzenie' odbywa się w mózgu. I to właśnie tu dochodzi do dysonansu. Wrażenia wzrokowe dzieli się na dwa czynniki — widzenie i postrzeganie. Widzenie to to, co mózg koduje, patrząc na jakiś obiekt. Z kolei postrzeganie to rozumienie tego, co widzimy. Iluzje optyczne sprawiają, że widzenie nie zgadza się z postrzeganiem, co wprawia nas w osłupienie. Dlatego też każdy z nas odbiera je inaczej, mimo że patrzymy na to samo.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także