PoradyLajfhakiIstny wymiatacz kamienia z kranu! Sprytny patent bez drogiej chemii

Istny wymiatacz kamienia z kranu! Sprytny patent bez drogiej chemii

sposób na zakamieniony kran, fot. Genialne
sposób na zakamieniony kran, fot. Genialne
26.09.2023 16:28

Jednym z najmniej przyjemnych obowiązków jest czyszczenie kranu, który jest zmorą w niejednym polskim domu. Doprowadzenie go do stanu używalności wymaga niemałego nakładu pracy oraz czasu, przez co często tracimy cierpliwość już na początku. Podpowiadamy skuteczny i szybki sposób na zakamieniony kran.

Czyste armatury to bardzo istotny element wyposażenia domu, który dodaje uroku oraz sprawia, że całe pomieszczenie wygląda czyściej. Jednak często pod wpływem używania gromadzi się na ich powierzchni nieestetyczny kamień, który szpeci nawet najładniejszy lub najbardziej nowoczesny kran. Okazuje się, że w prosty sposób można mu zaradzić.

Jak powstaje kamień?

Zakamieniony kran jest spowodowany osadami, które wytrącają się ze zbyt twardej wody. Zawiera ona w sobie duże stężenie substancji mineralnych takich jak sód, wapń oraz potas. Podczas użytkowania gromadzą się one na kranie, przez co nie wyglądają zachęcająco. Jednak jest to tylko szczyt problemu, ponieważ kamień negatywnie wpływa na instalację hydrauliczną. Tam również osadza się, przez co może doprowadzić do zapchania przewodów. Podobnie dzieje się podczas korozji. Niska temperatura wody to też częsty czynnik, przez który kran wygląda źle. Pod wpływem chłodu zaczyna się proces krystalizacji, odpowiadający za odkładanie się kamienia.

Obraz

Sposób na zakamieniony kran

Bardzo wiele osób inwestuje ogromne sumy pieniędzy w specjalistyczne środki odkamieniające. Jednak mogą one uszkodzić powierzchnię armatury, a przy okazji zawierają żrące substancje. Finalnie najczęściej negatywnie wpływają na nasz układ oddechowy, przez co podczas ich stosowania można podrażnić błony śluzowe. Jednak nie trzeba zdawać się jedynie na tego typu detergenty, kiedy w kuchennej szafce znajduje się prawdziwe remedium na osad. Wszystko, czego potrzebujesz, to sok jabłkowy, który nadaje się nie tylko do picia, ale i sprzątania. Wystarczy polać nim kran, a następnie przeczyścić szmatką. Już po kilku ruchach da się zauważyć niebywałą różnicę. Za te magiczne właściwości odpowiedzialne są pektyny, które wymiatają osad w ciągu kilku sekund. Kiedy pod ręką nie masz tego konkretnego soku, to nic straconego. Wtedy sięgnij po sok grejpfrutowy lub wyciśnij go z 1 cytryny. W efekcie zadziałają tak samo, a zakamieniony kran zacznie wyglądać jak nowy.

Czym, poza papierem do pieczenia, warto czyścić łazienkę? Fot. Getty Images
Czym, poza papierem do pieczenia, warto czyścić łazienkę? Fot. Getty Images
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także