PoradyOrganizacjaJak nauczyć dziecko obchodzić się w pieniędzmi? Zasada dobra nawet dla 4-latka

Jak nauczyć dziecko obchodzić się w pieniędzmi? Zasada dobra nawet dla 4‑latka

Zastanawiasz się, jak nauczyć dziecko gospodarowania pieniędzmi? Zacznij od najmłodszych lat. Istnieje sprytny sposób, który nauczy twoje dziecko szacunku do pieniądza, a przy okazji pomoże mu wykształcić pewne zdolności, które przydadzą mu się w przyszłości. Kluczem jest jasna komunikacja i pokazanie, że pieniądze nie rosną na drzewach.

Jak nauczyć dziecko zarządzania budżetem?
Jak nauczyć dziecko zarządzania budżetem?
Źródło zdjęć: © Getty Images | Floresco Productions

07.04.2024 15:14

TikTokowa mama zdradziła, jak uczy swoją córkę zarządzani budżetem. Jej dziecko ma jedynie cztery lata, ale wie już, jak obchodzić się z pieniędzmi. Agata z profilu @zaangazowana_mama wyjaśnia jak w prosty sposób wytłumaczyć dziecku wartość pieniądza i to, że budżet jest zawsze ograniczony. Naszym zdaniem warto zastosować jej metodę już od najmłodszych lat życia dziecka.

TikTokera tłumaczy, jak nauczyć dziecko gospodarowania pieniędzmi

Małe dzieci nie rozumieją jeszcze, jak działa świat dorosłych i że na wszystko trzeba zarobić. Rodzi to nieprzyjemne sytuacje, gdy malec w sklepie chce nowe zabawki, na które akurat rodzice nie mają pieniędzy. Tłumaczenie często nie przynosi efektów, co skutkuje głośnymi awanturami na środku sklepu. Agata z profilu @zaangazowana_mama wyjaśnia, jak zapobiegać takim sytuacjom. Dziecko musi nauczyć się gospodarowania pieniędzmi w praktyczny sposób, bo tylko wtedy zrozumie, że mają one ograniczenia, jak wszystko inne w tym świecie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Agata zaczyna swoją wypowiedź od stwierdzenia, że jej czteroletnia córka nie ma jeszcze kieszonkowego, ale bywa, że posiada pieniądze. Najczęściej są to pieniądze od dziadków, które dostaje w ramach prezentu. Jeśli kwota jest duża, mama zabiera pieniądze i wykorzystuje je na potrzeby córki np. zajęcia dodatkowe, a jeśli są to mniejsze kwoty, daje je swojemu dziecku.

Pieniądze od dziadków przydają się w sytuacjach, gdy dziecko ma jakąś zachciankę. Mama tłumaczy córce, że aktualnie nie ma przeznaczonego budżetu na nową zabawkę, ale jeśli córka bardzo ją chce, może zapłacić ze swoich pieniędzy. Dzieje się tak, w każdym przypadku, gdy dziecko chce coś niepotrzebnego. Za każdym razem musi za to zapłacić z własnych pieniędzy.

A co, gdy pieniądze się skończą?

Jak wiadomo, środki kiedyś się kończą. Gdy dojdzie do takiej sytuacji, rodzic powinien szczerze porozmawiać z dzieckiem. W takiej chwili trzeba powiedzieć, że wszystkie pieniądze mają swój limit i trzeba nimi dobrze zarządzać, by zawsze wystarczyło na wszystkie potrzeby. Mama z TikToka wytłumaczyła córce, że jej pieniądze zostały przeznaczone na konkretne rzeczy, więc teraz nie może już tego cofnąć, by ponownie je wykorzystać.

Kobieta podkreśliła, że podczas pierwszej sytuacji, gdy córka chciała coś kupić za własne pieniądze, dała jej gotówkę, kazała podejść do lady i dokonać zakupu. Dzięki temu jej dziecko poczuło się ważne i zaangażowane. Świadomy malec nie będzie marudzić i zrozumie, gdy rodzic odmówi mu zakupu jakiejś rzeczy w sklepie. Ważne jest, by wprowadzać owe lekcje już od najmłodszych lat, gdy malec dopiero poznaje świat i wszystkie jego zasady.