NewsyIle się daje na komunię w 2024? Szczególnie chrzestni otwierają oczy ze zdumienia

Ile się daje na komunię w 2024? Szczególnie chrzestni otwierają oczy ze zdumienia

Ile pieniędzy daje się na komunię świętą?
Ile pieniędzy daje się na komunię świętą?
Źródło zdjęć: © Gettyimages | wideonet
02.04.2024 09:32

Wielkimi krokami zbliża się okres komunijny. Co prawda do maja jeszcze ponad miesiąc, ale o prezencie komunijnym warto pomyśleć już teraz. Ile się daje na komunię w 2024 roku? Szacunkowe kwoty potrafią zwalić z nóg i to nie tylko rodziców chrzestnych!

Pierwsza komunia święta to bardzo ważne wydarzenie w życiu każdego młodego katolika. Jest to nie tylko przeżycie duchowe, ale również okazja do świętowania dla całej rodziny. Dawniej przyjęcie komunijne było organizowane w domach. Zapraszani byli wtedy głównie rodzice chrzestni oraz najbliżsi. Obecnie uroczystość komunijna przypomina małe wesele. Większość osób decyduje się na imprezę w restauracji, a prezenty kosztują minimum kilkaset złotych. Ile w 2024 roku daje się na komunię?

Kto wyda najwięcej na komunię?

Obecnie komunia święta to wydarzenie, które mocno nadszarpuje domowy budżet wielu osób. Rodzic nie tylko musi pokryć koszty uszycia alby lub sukni, ale również opłacić wszelkie opłaty kościelne. Należą do nich między innymi: prezent dla księdza, kwiaty do wystroju kościoła, zakup obrazków czy opłata dla fotografa i kamerzysty. Bez wątpienia największą kwotę będzie trzeba jednak przeznaczyć na zorganizowanie dziecku przyjęcia komunijnego. W dzisiejszych czasach większość osób decyduje się na zorganizowanie takiej imprezy w restauracji. Opłata za talerzyk zbliża się jednak kwotowo do cen za wesele!

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Na duże koszty związane z pójściem dziecka do Pierwszej Komunii narażeni są również rodzice chrzestni. To właśnie na nich spoczywa ogromna społeczna presja dotycząca obdarowania dziecka najlepszym oraz najkosztowniejszym prezentem. W ubiegłych latach modne było dawanie na komunię quadów, dronów oraz oczywiście złotej biżuterii. Coraz częściej jednak prezentem jest koperta z pieniędzmi.

Ile się daje na komunię w 2024 roku?

Wiele osób zadaje sobie pytanie, ile daje na komunię chrzestny. Oczywiście tak naprawdę powinno się dać tyle, na ile nas stać. W rzeczywistości jednak przeważnie chcemy się dobrze zaprezentować, więc prezent komunijny znacznie nadszarpuje nasz budżet. Czasami prezent komunijny wymusza nawet pozbycie się zgromadzonych na czarną godzinę oszczędności.

W 2024 roku modnym prezentem komunijnym jest otworzenie przez chrzestnych konta oszczędnościowego dla dziecka. Taki chrzestny rodzic powinien przynajmniej na początku wpłacić tam jakąś sumę pieniędzy. Niektórzy decydują się jednak wziąć na siebie taki obowiązek na lata. Wpłacają więc dziecku co jakiś czas na konto różne dodatkowe kwoty pieniężne.

Chcesz dać pieniądze do koperty na komunię? Według różnych sondaży oraz zasłyszanych opinii obecnie najpopularniejszą kwotą pieniędzy, jaką chrzestny daje na komunię, jest 1000 złotych. Oczywiście kwota ta zależy od sytuacji materialnej danej osoby. Czasami wynosi nawet 5 tysięcy złotych.

Ile pieniędzy na prezent na komunię od pozostałych gości?

Jednak nie tylko chrzestni nie wiedzą, ile dać do koperty. Wielu dziadków również zastanawia się, ile dać na komunię dla wnuczka? To też zależy od możliwości danej osoby. Zazwyczaj dziadkowie dają wnukom około 500 złotych. Jeśli chodzi o trochę dalszą rodzinę, czyli np. ciocię lub wujka to zazwyczaj kwota na komunię kształtuje się podobnie jak na weselu, a więc pokrywa z pewną nadwyżką wartość tzw. talerzyka w restauracji. Mowa więc o kwotach między 200 a 400 złotych od osoby.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także