PoradyDomowe trikiJak usunąć zielony osad z kostki brukowej? Spryskaj i czekaj

Jak usunąć zielony osad z kostki brukowej? Spryskaj i czekaj

Tak czyszczę zieloną kostkę brukową
Tak czyszczę zieloną kostkę brukową
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Achondryt

13.04.2024 14:09, aktual.: 13.04.2024 14:44

Kostka brukowa na podjeździe musi prezentować się nienagannie, a jej czyszczenie co sezon gwarantuje spektakularny efekt. Problem zaczyna się, kiedy zielony osad na kostce brukowej daje się we znaki, a pomysłu na jego pozbycie się brak. Jak usunąć ten nalot? Wystarczy jeden składnik, który już masz w domu!

Zielony nalot na misternie ułożonej i kolorowej powierzchni kostki brukowej nie wygląda dobrze, przez co wielu gryzie się z myślami, jak skutecznie ją wyczyścić, a przede wszystkim odświeżyć. Jeśli masz ochotę złapać za myjkę ciśnieniową oraz inne preparaty myjące, to lepiej zastanów się nad tym dwa razy. Większość z nich da chwilowy efekt i może poważnie uszkodzić strukturę podjazdu. Czym najlepiej wyczyścić zieloną kostkę brukową?

Czemu zielenieje kostka?

Z pewnością patrząc na swój chodnik, szukasz winowajcy, a najczęściej za zielony osad na kostce brukowej odpowiadają glony. Bardzo często żerują na jej strukturze w okolicach garaży oraz po północnej stronie posesji, która jest słabo oświetlona. Wiele osób uważa, że zielony nalot jest nie do pokonania, ponieważ prędzej czy później i tak pojawi się na powierzchni podjazdu, co jest nieprawdą. Cień oraz wilgoć to najwięksi sprzymierzeńcy glonów na kostce brukowej, które błyskawicznie rozrastają się po niej, a w ekstremalnych przypadkach są niezwykle trudne do usunięcia. To jednak nie oznacza, że niemożliwe.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Za zielony nalot na kostce brukowej odpowiadają też chwasty, które mimo rozmaitych zabiegów wyrastają ze szczelin chodnika. Regularne korzystanie z podjazdu sprzyja ich powstawaniu, ponieważ piasek spod kostki miesza się z ziemią, a wtedy o rozsady zielska nietrudno. Im więcej chwastów, tym większe prawdopodobieństwo tego, że pojawi się nieestetyczny zielony osad.

Z tego powodu należy zakasać rękawy i regularnie usuwać zielsko ręcznie lub domowymi patentami. Ostatnim powodem zielonego nalotu na kostce brukowej jest mech, który rozrasta się z fug chodnika na jego powierzchnię. Podobnie do glonów lubi cień oraz wilgoć, a woda stojąca w szczelinach podjazdu będzie zaproszeniem do wytwarzania zielonego osadu.

Jak usunąć zielony nalot na kostce brukowej?

Jeśli zastanawiasz się, czym wyczyścić zieloną kostkę brukową, to ten domowy i bezpieczny patent jest idealnym rozwiązaniem. Nie potrzeba do niego wiele pracy, a powierzchnia chodnika zacznie wyglądać jak nowa. Zielony nalot zniknie migiem, jeśli potraktujesz go mieszanką letniej wody i sody oczyszczonej, która znakomicie pozbywa się zalążków pleśni oraz ma właściwości czyszczące. Wszystko, co musisz zrobić, to na 1 litr wody wsypać 1 łyżeczkę sody, a następnie obficie spryskać lub polać kostkę. Po około 4 godzinach sięgnij po szczotkę lub miotłę i zacznij szorować podjazd, a po zielonym osadzie nie zobaczysz nawet śladu!

Źródło artykułu:Genialne.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także