DomRośliny doniczkoweJak zrobić drenaż w doniczce? Sprawdzone wskazówki od znajomego ogrodnika

Jak zrobić drenaż w doniczce? Sprawdzone wskazówki od znajomego ogrodnika

Nowy sezon wegetacyjny dla naszych roślin doniczkowych niesie ze sobą niezbędne zabiegi pielęgnacyjne. Na wiosnę nasze kwiaty zaczną bujniej rosnąć, ale będą wymagały także przesadzenia do większych doniczek oraz wymiany ziemi na nową. Mało kto pamięta, że w tym procesie nie wolno zapomnieć o jeszcze jednym elemencie. Jak zrobić drenaż w doniczce?

Tylko tak zrobisz drenaż w doniczce
Tylko tak zrobisz drenaż w doniczce
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | irissca

05.03.2024 14:19

Z pewnością zastanawiasz się, czy jest on konieczny oraz z czego zrobić drenaż w doniczce. Ogrodnicy od lat stosują podczas przesadzania swoich roślin skuteczne patenty, które dają im nie tylko pięknie kwitnące, a przede wszystkim zdrowe rośliny domowe. Wiele osób myśli, że drenaż ma być tylko w doniczce bez dziurek, co jest powielanym mitem. Dziś dowiesz się, jak zrobić skuteczny drenaż, który polepszy stan twoich roślin.

Jak zrobić drenaż w doniczce?

Wiele osób ma tendencję do nadmiernego podlewania roślin, co nigdy nie przynosi dobrych rezultatów. Wilgoć, a co gorsza zastój wody na dnie doniczki, powoduje błyskawiczne gnicie korzeni, a to odbija się na kondycji całego kwiatu. Wtedy bardzo łatwo o pleśń oraz pojawienie się szkodników, które dodatkowo dobiją roślinę. Z tego powodu zawsze warto wykonać drenaż na dnie doniczki. Dzięki niemu korzenie nie będą pływać w wodzie, a dostaną dostęp do powietrza, co pozytywnie wpłynie na ich zdrowie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak zrobić drenaż w doniczce? A może da się go zastąpić? Każdy miłośnik roślin z pewnością zadał sobie te pytania. Najbardziej znany jest keramzyt jako drenaż, który umieszczamy na dnie doniczki przed wsypaniem ziemi. Jest lekki, tani oraz odporny na wilgoć, a nawet pleśń. Keramzyt to nic innego jak granulki wypalonej gliny, a jego najbardziej znanym zmiennikiem jest perlit. Czym zastąpić standardowy drenaż?

Z czego zrobić drenaż w doniczce?

Zamiast inwestować w drogie kuleczki lub inne cudowne, ale niezwykle drogie drenaże na dno doniczki, postaw na najzwyklejsze kamienie, gruby piach, żwir oraz potłuczone gliniane naczynia czy porcelanę. Z pewnością posiadasz te zamienniki keramzytu w swoim domu, a szczególnie tej wiosny mogą ci się przydać. Niezależnie od tego, z czego zrobisz drenaż, to wszystkie patenty spiszą się w nim na medal. Ile wsypać keramzytu lub kamieni na dno doniczki? Ta warstwa zależy od wielkości doniczki, a im większa, tym więcej drenażu potrzebujemy.

Kiedy nasz drenaż jest już w doniczce, to pora na kolejne etapy przesadzania. Na początek przykryj warstwę odpływu ziemią, która powinna być dopasowana do wymagań danej rośliny. Najlepsze podłoże powinno dobrze przepuszczać wodę, co w połączeniu z domowym drenażem ta znakomity efekt. Jeśli chcesz zrobić drenaż ze styropianu lub folii, to tylko sprowadzisz na swoje kwiaty poważne problemy

drenażdoniczkaprzesadzanie roślin