Jedna z najpopularniejszych kolęd powstała przez przypadek? Mówi się, że "spadła z nieba"

Kapliczka w górach
Kapliczka w górach
Źródło zdjęć: © Getty Images | Toni Hoffmann

22.12.2023 16:51

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wśród tradycji świątecznych tylko jedna jest najbardziej wzruszająca, czyli kolędowanie. Zwyczaj ten towarzyszy nam od wieków, a wszystkie teksty świątecznych pieśni znamy na pamięć. Wśród nich jedna jest szczególnie piękna, a sławę zyskała sobie na całym świecie.

Nic tak nie jednoczy ludzi ze sobą, jak muzyka, a szczególnie wspólny śpiew. Podczas spotkań w gronie najbliższych nie sposób odmówić sobie przyjemności oraz radości z kolędowania. Nieważne są wtedy wyznawane przez nas wartości, ponieważ najważniejsze jest to, że jesteśmy razem. Zazwyczaj rozpoczynamy śpiewanie kolęd od Cichej nocy.

Kolęda z niebywałą historią

Według legendy powstała ona w Wigilię 1818 roku w małej austriackiej wiosce Oberndorf niedaleko Salzburga. Słowa napisał ksiądz Joseph Mohr, a muzykę skomponował lokalny organista Franz Gruber. Niektóre przekazy mówią o tym, że utwór powstał przez popsute organy. Z tego powodu kolędę śpiewano na dwa głosy i chór z akompaniamentem gitary. Natomiast inna wersja mówi o tym, że tekst powstał pod wpływem rozmyślań ks. Mohra nad tajemnicą narodzin Boga — człowieka.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Lokalni mieszkańcy twierdzą, że w dniu powstania tej kolędy kapłan został wezwany do skromnej chaty wędkarza, któremu urodziło się dziecko. Miał je ochrzcić, a w drodze powrotnej długo myślał nad biedą, maleństwem oraz tajemnicą Bożego Narodzenia. Zanim odkryto prawdę o kolędzie Stille Nacht, to wielu mówiło, że sam Bóg zesłał ją ludziom z nieba.

Popularność kolędy "Cicha noc"

Kolęda ta liczy sobie 205 lat, ale popularność zyskała na całym świecie. Przetłumaczono jej tekst na blisko 300 języków, a wśród nich znaleźć możemy tajski, suahilii, koreański oraz hindi. To świadczy tylko o tym, że niezależnie od miejsca na ziemi, kolęda ta porusza ludzkie serca tak samo. Wielu pragnie odwiedzić wioskę Oberndorf, aby zobaczyć to magiczne miejsce, ale kościół z początku XIX wieku już nie istnieje. Na jego miejscu znajduje się jedynie kryta kapliczka z napisem nad wejściem Pokój ludziom dobrej woli.

Kolęda Cicha noc jest wyjątkowa
Kolęda Cicha noc jest wyjątkowa © Freepik

Do dziś śpiewamy ją nie tylko w gronie rodzinnym, ale też podczas liturgii w kościele katolickim. Według tradycji, kolędy śpiewa się od 24 grudnia do 2 lutego, a kolędnicy to osoby, które zgodnie z ludowym zwyczajem obchodzą w okresie świątecznym domy. Zazwyczaj są przebrani za biblijne lub diabelskie postacie, a przynoszą ze sobą śpiew oraz najlepsze życzenia.

Czym różni się kolęda od pastorałki?

Wielu z pewnością stosuje te dwa pojęcia wymiennie, ale warto pamiętać, że znaczą zupełnie co innego. W naszej tradycji znajduje się około 500 kolęd i pastorałek, które chętnie śpiewamy w świątecznym czasie. Kolędy są pieśniami religijnymi, które najczęściej śpiewamy na melodię poloneza, krakowiaka, a nawet oberka. Natomiast pastorałki to pieśni pasterskie, które są o wiele bardziej sielskie i zazwyczaj opisują one życie wiejskie oraz z tej perspektywy przedstawiają narodzenie Jezusa.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także