Robię czarną wodę i wlewam do grudnika. Pąki rozkwitają jeden za drugim
Grudnik to popularna roślina doniczkowa, która jest w stanie obficie zakwitnąć, o ile ma do tego odpowiednie warunki i należytą opiekę. Jeśli masz go w domu, ale nie doczekałaś kwiatów, koniecznie podlej go domową odżywką. "Czarna woda" postawi go na nogi i sprawi, że liście będą uginać się pod ciężarem kwiatów.
Większość roślin doniczkowych cierpi na niedobór składników odżywczych. W naturalnym środowisku rośliny mają stały dopływ odpowiednich substancji, które wzmacniają i pobudzają rozwój rośliny. Grudnik jest doskonałym przykładem, gdyż wyjałowiona ziemia w doniczce nie pozwala mu na wypuszczenie kwiatów. Same liście nie są dość atrakcyjne, dlatego warto wspomóc roślinę i podlać ją domową odżywką na bazie wody i magicznego składnika, który znajdziesz w swojej domowej apteczce.
Grudnik wymaga odpowiedniej pielęgnacji
Jeśli twój kwiat stoi w pobliżu drzwi wejściowych lub na parapecie kuchennym, nie dziw się, że marnieje w oczach. Otóż ta roślina źle znosi zmiany temperatur i wszelkie przeciągi, dlatego stanowisko obok grzejnika czy okna może być dla niej śmiertelne. Stawianie go w miejscu narażonym na silne promienie słoneczne może spowodować poparzenie liści. Optymalna temperatura dla tej rośliny to ok. 21 stopni Celsjusza, lecz może być też nieco niższa. Ważne, by nie spadała poniżej 15 stopni, bo roślina poczuje się zagrożona i nie wyda żadnych kwiatów.
Grudnik naturalnie rośnie w lasach tropikalnych, gdzie występuje wysoka wilgotność powietrza, dlatego nie powinno się dopuszczać do przesuszenia gleby w doniczce. Skończy się to pomarszczonymi liśćmi, które ciężko będzie doprowadzić do stanu pierwotnego. Roślinka wymaga częstego podlewania oraz jasnego i przestronnego stanowiska. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że przelewanie nie jest dobre – ziemia ma być jedynie wilgotna.
Proste triki, które ułatwią ci uprawę roślin doniczkowych!
Domowa odżywka z wykorzystaniem lekarstwa
Grudnik to kwiat, którego trzeba od czasu do czasu "dokarmić", by uzupełnił wszystkie składniki odżywcze, których nie może pobierać z gleby. Do tego najlepiej wykorzystać domowe produkty, które mamy pod ręką. Tak się składa, że jednym z nich jest węgiel aktywny, który zazwyczaj stosujemy na wszelkiego rodzaju zatrucia pokarmowe. Wystarczy rozpuścić jedną tabletkę w kubku wody i podlać kwiaty otrzymanym roztworem.
Naturalny nawóz najlepiej stosować raz na kilka tygodni i przed samym okresem kwitnienia. Jest to zazwyczaj raz do roku w okresie grudnia i stycznia. Niektóre gospodynie są w stanie pobudzić go dwa razy do roku, wtedy drugi rzut zdarza się w okolicach wczesnej jesieni. Aby tak się stało, trzeba go pielęgnować cały rok. Dzięki temu zimą mamy gwarantowane mnóstwo pięknych kwiatów, które ozdobią nasze wnętrza.