Jeśli dziecko płacze w kościele, to mamy grzech? Ksiądz nie pozostawia złudzeń
Małe dzieci mają to do siebie, że zdarza im się głośno płakać i to często w miejscach publicznych. Co jednak w sytuacji, kiedy płacz dziecka zakłóca przebieg mszy świętej? Jak powinien zachować się rodzic? Ksiądz publikujący na TikToku wyjaśnia zasady kościelnego savoir vivre'u.
18.01.2024 07:39
Dziecko płaczące i krzyczące w miejscach publicznych to koszmar niemalże każdego rodzica. W większości sytuacji ludzie są wyrozumiali dla dziecięcych ataków histerii. Co jednak w przypadku, kiedy maluch swoim płaczem zakłóca przebieg mszy świętej? Rodzice narażają się wtedy na gniew i spojrzenia pełne dezaprobaty nie tylko ze strony wiernych, ale czasem również i samego księdza. Taka sytuacja bez wątpienia stresuje nie tylko dziecko, ale również jego opiekunów. Jak należy wtedy postąpić?
Czy płacz dziecka w kościele jest grzechem?
Ksiądz Piotr Jarosiewicz, który prowadzi swój profil na Tik Toku pod nazwą @ks.piotrjarosiewicz, w przystępny sposób opowiada w sieci o kwestiach wiary. Zapytany przez jedną z internautek, czy płacz dziecka w kościele jest grzechem, postanowił ustosunkować się do tego pytania w materiale wideo. Według księdza Piotra płacz dziecka podczas mszy świętej nie jest absolutnie grzechem ani malucha, ani jego rodziców.
Co zrobić, kiedy dziecko płacze podczas mszy?
Duchowny postanowił wypowiedzieć się również na temat tego, co zrobić w sytuacji, kiedy dziecko zaczyna głośno płakać podczas odprawianego nabożeństwa. Według księdza Piotra Jarosiewicza w takiej sytuacji należy w miarę możliwości zapytać dziecko, jaki jest powód jego łez i spróbować temu zaradzić. Jeśli jednak dziecko jest jeszcze małe i nie potrafi się komunikować, to zalecane jest chwilowe wyście z kościoła.
Nie należy jednak rezygnować z całej mszy. Po uspokojeniu malucha warto wrócić do modlitwy. Dodatkowym udogodnieniem mogą być często włączone, zewnętrze głośniki, które zamontowane są w wielu kościołach. Dzięki nim nawet po wyjściu z kaplicy mamy szansę nie stracić wiele z nabożeństwa.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Internauci są w tej kwestii podzieleni
Pod opublikowanym przez księdza wideo wielu internautów opisało własne historie. Niektórzy rodzice spotkali się z wyrzutami i karcącymi spojrzeniami od ludzi, którym ich dziecko zakłóciło mszę. Wielu udzielających się na profilu wykazało się jednak dużym zrozumieniem dla dzieci i ich rodziców.
Nie można jednak ignorować części komentujących, którzy przyznali, że płacz dziecka podczas mszy potrafi bardzo rozpraszać i znacząco przeszkadzać podczas modlitwy. Jak widać, zdania w tej kwestii są bardzo podzielone. Pewien jest natomiast fakt, że płacz dziecka w kościele nie jest niczyim grzechem.