PoradyMyślisz, że gdy korzystasz tylko z Netflixa, abonament RTV cię nie dotyczy? Prawo mówi jasno

Myślisz, że gdy korzystasz tylko z Netflixa, abonament RTV cię nie dotyczy? Prawo mówi jasno

Netflix w telewizji.
Netflix w telewizji.
Źródło zdjęć: © Unsplash | Freestock

16.01.2024 15:32

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Nie pamiętasz, kiedy ostatnio oglądałeś "normalną" telewizję? Netflix i HBO lecą u ciebie na okrągło? Niestety, nie oznacza to, że nie musisz płacić abonamentu RTV. Nieuiszczenie opłaty może wiązać się z wysoką karą. Jednak od tej reguły są wyjątki. Kto nie musi płacić abonamentu? Wyjaśniamy.

Telewizja naziemna powoli odchodzi do lamusa. Wedle danych zebranych przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji telewizję ogląda niespełna pięć milionów Polaków. Coraz więcej z nas zastępuje ją platformami streamingowymi, takimi jak Netflix, HBO czy Disney Plus. Czy oglądanie serwisów streamingowych zwalnia cię z obowiązku uiszczania opłaty RTV? Nie. Brak płatności wiąże się z poważną karą. Jak można się domyśleć, od reguły są wyjątki. Oto kto nie musi płacić abonamentu.

Ile płaci się za abonament RTV?

Masz w domu telewizor? W takim razie jesteś zobowiązany do płacenia abonamentu RTV — nawet jeśli włączasz go tylko po to, żeby obejrzeć film na Netflixie. Dlaczego? W takich przypadkach obowiązuje zasada domniemania. Zakłada się, odbiornik telewizyjny służy do oglądania telewizji, co zostało zapisane w artykule drugim ustawy z 2005 roku.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Opłata za jeden odbiornik wynosi 27 złotych miesięcznie. Można też uiścić zapłatę za cały rok. Roczny koszt abonamentu to 294,90 zł. Po opłaceniu całej należności z góry otrzymasz 10 proc. zniżki. Aby z niej skorzystać, należy zapłacić najpóźniej do 25 stycznia.

Abonament w całości trafia do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Przeznaczany jest na "realizację przez nadawców publicznej radiofonii i telewizji misji". Odbiornik musi zostać zarejestrowany. Można zrobić to w każdej filii Poczty Polskiej. Niezarejestrowanie odbiornika wiąże się z wysoką karą. W przypadku kontroli możesz otrzymać nawet 819 złotych kary. Kto może to zweryfikować? Kontroler Poczty Polskiej, jednak szansa na taką kontrolę jest naprawdę niewielka.

Kto nie musi płacić abonamentu?

Każdy, kto ma w domu telewizor, jest zobowiązany do płacenia abonamentu RTV. Od każdej reguły są wyjątki. Kto nie musi płacić abonamentu? Ten obowiązek został zniesiony dla osób, które ukończyły 75 lat, osób w I grupie inwalidzkiej, weteranów, inwalidów wojskowych, a także dla emerytów po ukończeniu 60 roku życia, którzy otrzymują emeryturę nieprzekraczającą połowy średniego wynagrodzenia. Jeśli jesteś jedną z takich osób, musisz złożyć oświadczenie na poczcie. Zwolnienie będzie obowiązywać od kolejnego miesiąca. Niezłożenie oświadczenia wiąże się z obowiązkiem opłacania abonamentu.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także