Kiedy się o tym dowiedziałam, to przestałam wypluwać pestki arbuza
Wypluwasz pestki z arbuza? Niepotrzebnie, gdyż są jadalne i pełne pożytecznych związków dla naszego organizmu. W jakich przypadkach warto je jeść, by przyniosły same korzyści?
02.09.2023 10:53
Pamiętasz, jak byłeś mały, a rodzice powtarzali, że po połknięciu pestek z arbuza wyrośnie nam owoc w brzuchu? Z czysto naukowego punktu widzenia jest to niemożliwe, lecz jako dzieci sumiennie przestrzegaliśmy tej zasady. Teraz już wiadomo, że małe czarne pestki są w pełni jadalne a na dodatek, mają zbawienne działanie na nasz organizm.
Pestki arbuza są zaliczane do "superfoods"
To określenie nadaje się produktom, które są uznawane, za najzdrowsze pożywienie na świecie. W krajach Środkowego Wschodu z pestek robi się mąkę, olej czy nawet przekąski, a my je wyrzucamy do kosza. Przegryziona pestka jest nieco gorzka, z nutą orzechowego posmaku. Uważa się ją za kaloryczny produkt. W 100 g pestek jest aż 557 kcal. Mają więcej tłuszczu niż nasiona słonecznika czy migdały. Znajdziesz w nich tłuszcze, wielonienasycone kwasy tłuszczowe oraz kwasy omega-6. Te jak wiadomo, wspomagają serce i chronią przed zawałem, udarem i obniżają poziom "złego" cholesterolu. Ważne by podczas jedzenia owocu, rozgryzać pestki. Jeśli połkniemy je w całości, to powłoczka, która je pokrywa, nie zostanie strawiona, a wszystkie dobroczynne właściwości zostaną wewnątrz pestki.
Dlaczego warto jeść pestki?
Nawet nie zdajesz sobie sprawy, ile dobrego kryję się w tych niepozornym produkcie. Zawarty w pestkach magnez, żelazo i potas wpływa na serce, układ krążenia, a także obniża ciśnienie krwi dzięki zawartości argininy, czyli pożytecznego aminokwasu. Nasiona arbuza są dobrymi przeciwutleniaczami, które chronią białka i DNA przed wolnymi rodnikami. Te są jedną z przyczyn rozwoju nowotworów, cukrzycy i przedwczesnego starzenia się skóry. Kolejnym powodem, dla którego warto włączyć pestki do diety, jest wysoka zawartość kwasu foliowego, który odpowiada za rozwój mózgu, namnażanie nowych komórek, a także procesy wzrostu w naszym ciele. Medycyna naturalna uwielbia ten produkt i często wykorzystuje go do walki z infekcjami grzybiczymi, chorobami skóry, alergiami i wrzodami żołądka. Już wiesz, dlaczego warto włączyć je do swojej codziennej diety!